سه ترنس مرد به نام‌های سالم، علی و محمد که سه سال قبل تحت عمل جراحی تطبیق جنسیت قرار گرفته بودند از دادگاه عالی امارات متحده عربی تقاضای تغییر مدارک شناسایی و تطبیق آن با جنسیتشان را داشتند.

با این وجود تقاضای این افراد پذیرفته نشد و همچنان، گذرنامه، مدارک بیمه و شناساییشان آنها را زن معرفی می‌کند. این نخستین تلاش آنها برای تغییر مدارکشان نیست، مارس سال گذشته نیز دادگاه دیگری تقاضای آنها را نپذیرفته بود.

محمد ۲۸ ساله می‌گوید: “ما بهت‌زده هستیم. ما مطمئن بودیم که پیروز خواهیم شد. گزارش‌های پزشکی بخش دولتی و خصوصی را ارائه داده بودیم واز کمیسیون پزشکی نیز نامه داشتیم!”

آنها روزها در محیط کار لباس محجبه زنانه می‌پوشند و شب‌ها با لباس سنتی مردان امارات بیرون می‌روند. در تمام طول روز تلاش دارند تا صدا و سایر ویژگی‌های مردانه خود را پنهان کنند.

سالم که در سال‌های نخست دهه سوم زندگی‌اش است، می‌گوید:” ما یک راه حل می‌خواهیم، نمی‌توانیم به همین منوال زندگی کنیم.”

محمد از شغل قبلی خود بیرون آمده است؛ او حق استفاده از هیچکدام از دستشویی‌های زنانه و مردانه را نداشت و یا یکبار وقتی که به ملاقات دوستی در یک بیمارستان دولتی رفته بود. فردی با پلیس تماس گرفته و گزارش دیدن مردی با لباس زنانه را داده بود، آن هم در روزهایی که یک متجاوز جنسی در ابوظبی با پوشیدن برقع و لباس زنانه هویت خود را پنهان کرده بود.

دلیل رد شدن درخواست آنها هفته‌ی آتی مشخص خواهد شد. انها حدس و گمان‌های بسیاری در این‌باره می‌زنند. محمد معتقد است که این عدم پذیرش به دلیل فرهنگی و مذهبی باشد و اینکه آنها(دولت) از پیش آمدن موارد بیشتری میترسد.

عمل جراحی تطبیق جنسیت در امارات برای کسانی که با مشکلات پزشکی متولد شده‌اند قانونی است، در مقابل عمل جراحی برای کسانی‌ که جنسیت خود را مغایر با جنسی که با آن متولد شده‌اند می‌دانند، تنها یک گزینه انتخابی است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com