چندی پیش در نقدی که یکی از کاربران شبکه های اجتماعی به فمینیسم داشت خواندم که خطاب به زنان فمینیست نوشت: “از زنی که تصمیم می‎گیرد لطافت و زنانگی اش را کنار بگذارد و خطرناک شود، باید ترسید.”
از این مقوله که نگاه این کاربر بدبینانه و یا مغرضانه بود بگذریم، سطحی نگری یا عدم شناخت صحیح بسیاری از مردم نسبت به فمینیسم را نمی توان نادیده گرفت. از سوی دیگر مخالفان برابری زن و مرد می کوشند تا هر چه بیشتر، با تعاریف و تشبیهات نادرست خود را به حق نشان دهند. حال با هم سعی می‌کنیم فمینیسم را بهتر بشناسیم. ببینیم اصلا فمینسم چیست و چه می گوید؟ فمینیست چه کسی است؟
فمینیسم گستره ایست از جنبش های سیاسی، اجتماعی، و ایدئولوژی ها که یک هدف مشترک، یعنی دستیابی زنان به حقوق، موقعیتها و فرصتهای شخصی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برابر با مردان. از فرصت های برابر آموزشی گرفته تا داشتن شانس برابر برای استخدام و یافتن شغل مناسب.
این یک واقعیت است که زنان در مقایسه با مردانی که در همان جایگاه اجتماعی قرار دارند از منابع مادی، منزلت اجتماعی، قدرت و شانس کمتری برای داشتن یا رسیدن به یک موقعیت بهتر و برتر برخوردارند. و این حقیقت را نیز نمی توان نادیده گرفت که حضور زنان در مناصب قدرت در فرهنگ مرد سالاری پذیرفته شده و قابل قبول نیست. همین امر یکی از دهها و یا شاید صدها موانع پیش روی زنان در کسب مناصب بالای دولتی و مدیریتی است.
عموم مخالفان فمینیسم، تفاوت‌های فیزیکی و ظاهری بین زن و مرد را استناد قرار داده و ادعا می‌کنند که حرف زدن از تساوی بین جنس‌ها اشتباه است. آن‌ها همواره سعی می‌کنند زن‌ را ضعیف‌تر و بالطبع در رده‌ی دوم و جنس دوم جلوه دهند.
اگر بپذیریم که حقوق و موقعیت‌ افراد باید بر اساس نیروی فیزیکی آنها تخصیص داده شود، پس باید برای نمونه مردان قوی‌هیکل‌ به مردان لاغر و استخوانی ارجحیت داشته باشند. یا به طور مثال یک شرکت که همه کار برابری انجام می‌دهند را در نظر بگیریم. باید در این شرکت به مردان قوی‌تر و درشت هیکل‌تر دو برابر مردان ضعیف‌تر و ریز اندامتر حقوق دهیم.
گمان نمی کنم که لازم باشد یادآوری کنم که همه‌ی زن‌ها از همه‌ی مردها از نظر بدنی ضعیف‌تر نیستند. پس با این استدلال باید زن‌های قوی‌تر، از حقوق بیشتری نسبت به مردان ضعیف‌تر از خودشان بهره‌مند شوند.
به طور مثال، با این نگرش باید به قهرمان وزنه برداری زنان دو برابر و یا شاید هم چندین برابر یک مرد ریزاندام و یا ضعیف حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داده شود.
وقتی از منظر همین افراد و با استدلال آنها بخواهیم به صورت واقعی استفاده کنیم، میبینیم که تا چه اندازه غیر منطقی، نامعقول و مسخره به نظر می‎رسد.
فمینیسم همین را می‏گوید، که برتری دادن به انسانها بر اساس جنسیت و فیزیک آنها امری ناعادلانه و غیرمعقول است. فمینیسم میگوید که باید تمامی انسان‌ها از حقوق و موقعیت‌های برابر برخوردار باشند و تنها عامل برخورداری از یک موقعیت، توانایی و لیاقت آن فرد فارغ از هر چیز دیگری باشد.
در اطراف هر کدام از ما افراد بسیاری هستند که می‎گویند «من به برابری زن و مرد اعتقاد دارم، ولی فمینیست نیستم». هر کسی فارغ از جنسیت، باید فمینیست باشد. چون در واقع همه‌ی افراد جامعه از جنسیت زدگی و سکسیسم ضرر می‌بینند. سکسیسم، مخالف فمینیسم است و اعتقاد به عدم برابری بر اساس جنس دارد.
جامعه نابرابر و جنسیت زده مردان را هم از نظر روانی نابود میکند. در جامعه از بدو تولد به مردان گفته میشود که آن‌ها باید قوی و شکست ناپذیر باشند. اما در حقیقت مردان هم انسانهایی هستند همانند ما دارای روح و احساس. فمینیسم می‌گوید که مردان نیز نباید به خاطر اشتباه دیگران سرزنش شوند، همانگونه که زنان نباید به‌ دلیل اشتباهات شما سرزنش شوند. شما مالک بدنتان هستید، حق‌ دارید شاد و زیبا باشید و لزومی ندارد همیشه قوی و بدون اشتباه باشید. زن‌ها هم حق دارند مالک بدنشان باشند، شاد و زیبا باشند، و بدون ترس و نگرانی از پیامدهای اجتماعی و غیره، آنگونه که می‎خواهند زندگی کنند.

فمینیسم دشمن مردان نیست. فمینیست‌ها زشت نیستند و از زیبایی فرار نمیکنند. فمینیست‎ها ضمخت و خطرناک نیستند. فمینیسم میگوید «زنان نباید به دلیل تعاریف مردسالارانه از زیبایی، تحت عمل های جراحی، رژیم های سخت و نادرست غذایی و آرایش‎های بسیار قرار بگیرند تا زیبا و پسندیده باشند. همه زنها می‌توانند همانطور که هستند، پسندیده و دوست داشتنی باشند. همانطور که مردان چاق، کچل، کوتاه قد و … برای مورد پسند قرار گرفتن این کارها را نمی‌کنند.»
یک فمینیست می‎تواند زیبا باشد، می تواند همسر و یک مادر باشد. میتواند یار و همسر و همراه باشد. می‎تواند یک مادر عاشق باشد، و هیچکدام از اینها منافاتی با هم ندارند. یک مادر فمینیست، به مراتب بهتر از مادر سرخورده و جنسِ دومی میتواند فرزندش را پروش دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)