پژوهشگران تخمین می‌زنند که سه‌چهارم خواب‌هایی که افراد می‌بینند شامل رویاهای بد است اما خوشبختانه افراد اغلب این رویاهای بد را به یاد نمی‌آورند و تصور می‌کنند که خواب ندیده‌اند. رویاهای بد و کابوس دیدن می‌تواند به کیفیت خواب صدمه بزند و باعث بی‌خوابی، خلق‌تنگ، عدم خلاقیت در طول روز و ترس از خوابیدن شوند. بهترین راه توقف کامل رویاهای بد پیدا کردن دلیل احتمالی است که سبب وقوع آن‌ها می‌شود.
اگر اخیراً به‌واسطه مشکلات سلامت روان یا مشکلات جسمی مصرف داروی خاصی را آغاز کرده‌اید و رویاهای بدتان هم‌زمان بیشتر شده‌اند باید در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید تا شاید بتوان از داروهای جایگزین دیگری استفاده کرد. برخی افراد به‌واسطه‌ی مصرف قرص ویتامین ب-۶ و ب-۱۲ نیز دچار کابوس می‌شوند درنتیجه به داروهای مصرفی خود و به هم‌زمانی شروع مصرف دارو با شروع رویاهای بد توجه کنید.
با پخش صدای سفید هنگامی‌که خواب هستید مانع از این شوید که صداهای احتمالی دیگر باعث ایجاد رویایی بد در شما شوند. برای مثال بوق ماشین یا سروصدای همسایه می‌تواند حتی در حالتی که خواب هستید و نسبت به وضعیت محیط اطراف آگاهی ندارید با تأثیر گذاشتن بر ضمیر ناخودآگاه شما باعث ایجاد رویایی بد شود.
پیش از خواب ذهن خود را با خواندن داستان یا دیدن فیلم ترسناک و یا ناراحت‌کننده درگیر نکنید. اگر هر بار که فیلمی ترسناک یا غمگین می‌بینید یا داستانی ترسناک یا غمگین می‌خوانید دچار کابوس یا رویای بد می‌شوید، شاید این نشانه‌ای است که ذهن شما پیش از خواب نیاز به آرامش دارد. همچنین گوش دادن به بعضی سبک‌های موسیقی، دعوا گرفتن و انجام هر عملی پیش از خوابیدن که باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما شود می‌تواند به‌راحتی خواب شما را دچار آشفتگی کند.
وجود برخی مشکلات سلامت روان می‌تواند به ایجاد رویای بد و کابوس منجر شود. برای مثال وسواس در تکرار افکار منفی می‌تواند باعث ایجاد کابوس و یا بدتر شدن کابوس‌های فرد شود. در چنین مواردی کمک گرفتن از روانشناس و روان‌پزشک برای حل مشکل می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com