سازمان حقوق بشر ایران، ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۷: حکم اعدام دستکم ۱۲ زندانی در زندان مرکزی کرمان به اجرا درآمده است. اکثر اعدام شدگان با جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، صبح روز پنج‌شنبه ۱۵ آذر ماه، حکم اعدام دستکم ۱۲ زندانی در زندان مرکزی کرمان به اجرا درآمده است.

هویت شش تن از افراد اعدام شده عبارت است از: “عبدالغنی قلندرزهی، یعقوب قلندرزهی (از طایفه شه بخش و هر دو از اهالی گوهرکوه شهر خاش)، به همراه دو هم پرونده‌ای آنان که صرفا با نام خانوادگی شه بخش (ساکن یکی از روستاهای اطراف شهر خاش) شناسایی شده اند در کنار جلیل خدابخش و یوسف جلال‌الدین” که از بابت پرونده‌های جداگانه‌ای با اتهامات مربوط به جرایم مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند احراز کرده است.

عضو خانواده یکی از این اعدام شدگان در این خصوص گفت: “عبدالغنی قلندرزهی، یعقوب قلندرزهی و دو هم پرونده‌ای دیگر آنان حدود هفت سال پیش در ارتباط با یک پرونده مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شدند. یکی از این افراد در یک تعمیرگاه در کهنوج بازداشت شد و سه تن دیگر در مکانی دیگر. هر چند سه نفر مورد اشاره سابقه درگیری مسلحانه با ماموران را داشتند اما در هنگام دستگیری و بازداشت اسلحه‌ای با خود نداشته‌اند.”

شاهدان عینی از مقابل زندان مرکزی کرمان گزارش دادند که اجساد تحویل داده شده حاصل اعدام جمعی امروز به خانواده‌ها بالغ بر ۱۲ پیکر بوده است. با اینحال هویت و اتهامات شش زندانی دیگر به دلیل عدم شفافیت و اطلاع رسانی دستگاه قضایی تا زمان تنظیم این گزارش مشخص نشده است.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

گفتنی است، اعدام زندانیان با اتهامات مربوط به مواد مخدر از روز ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ که قانون جدید مبارزه با مواد مخدر اجرایی شد به شکل چشمگیری کاهش داشته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com