نگاهی به حقوق بشر کردستان ایران ؛ ۸ آذر ماه ۹۷ ؛ در بخشی از این بیانیه آمده است : کردستان با سرزمینی بالغ بر چهل میلیون کرد بزرگترین ملت بدونه دولت است و در بخشی دیگر در مورد کولبران بی پناه و اینکه بدونه هیچ دلیلی فقط به ظن حمل کالای قاچاق درده ماه گذشته صد و نودو هفت، کولبر کشته شده اند.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در بیانیه‌ای خطاب به کنفرانس یازدهمین کنفرانس سازمان ملل درباره مسئله اقلیت‌ها به ویژه ملت‌های بدون دولت خواستار اقدام سازمان ملل برای رسیدگی به وضعیت وخیم حقوق بشر در کردستان ایران شد.

در این بیانیه آمده است: ابتدا می‌خواهیم این را به ملت‌های دنیا یادآوری کنیم که کردستان سرزمین چهل میلیون کُرد براساس پیمان نامه لوزان در ٢۴ ژوئیه ١٩٢٣ در میان کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه تقسیم و کُرد بزرگترین ملت بدون دولت در جهان می‌باشد. در ایران حکومت‌های متفاوت براساس سیستم ایدئولوژیکی یک دولت، یک زبان و یک دین تأسیس شدند و این سیاست و ایدئولوژی حکومت‌های ایران عامل ستم و سرکوب و تبعیض سیستماتیک علیه ملیت‌های تحت ستم ایران بوده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده، طی ١٠ ماه اخیر، ١٩٧ کولبر کُرد در پی گلوله باران نطامیان حکومت ایران کشته و زخمی شدند و بیش از ٧۴٩ شهروند کُرد به دلیل شرکت

مسالمت‌آمیز در تجمعات اعتراضی و اعتصابات به زندان‌های طویل‌المدت به اتهام فعالیت‌های مدنی و عضویت در احزاب کُردی محکوم شده‌اند.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در این بیانیه‌ افزوده است: طی این مدت، ۵۴ شهروند کُرد در ایران اعدام شده‌اند و بیشترین آمار اعدام به کُردها اختصاص دارد.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در این بیانیه تأکید کرده است: نقض گسترده حقوق بشر و ستم ملی علیه ملت کُرد به دلیل نبود دولت کُردی می‌باشد.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در پایان این بیانیه از سازمان ملل خواسته است که نشست آینده خود را به مسئله حق تعیین سرنوشت اختصاص دهد.

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com