ماف نیوز: یک شهروند بازداشت‌شده از اهالی کامیاران، بدون صدور حکم دادگاه وارد سومین سال حبس شد. اتهام مطروحه علیه وی «همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام» عنوان شده است.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «حیدر قربانی» فرزند علی از اهالی روستای بزوش کامیاران خلاف روند عادی دادرسی و قبل از صدور حکم دادگاه، همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان سنندج به سر می‌برد. پیش از این دو‌ ارگان امنیتی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، وی را به صدور حکم اشد مجازات تهدید کرده بودند.

«حیدر قربانی»


تلگرام ماف نیوز
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده‌ی قربانی با تاکید بر این که صدور حکم قرار است تنها بر اساس اعترافات وی صورت گیرد، گفت: «وزارت اطلاعات و حفاظت اطلاعات سپاه، از خانواه‌های مقتولین پرونده خواسته‌اند که در دادگاه، صدور اشد مجازات را برای حیدر قربانی خواستار شوند.»

او پس از اتمام مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات به زندان سنندج منتقل شده و برای اولین بار توانسته بود خانواده‌اش را ملاقات کند. بلاتکلیفی وی در زندان در حالی صورت می‌گیرد که وکیل انتخابی هم نتوانسته است در تسریع روند دادرسی مؤثر واقع شود.

طی شب جمعه ۹ مهرماه سال ۱۳۹۵ خورشیدی چند تن از اعضای سپاه پاسداران در روستای تخت زنگی در بخش مرکزی شهرستان کامیاران از سوی افراد مسلح از پای درآمدند.

پس از آن در این رابطه روز ۲۵ مهر ۹۵، حیدر قربانی به همراه دو تن دیگر از اهالی روستاهای منطقه‌ی ژاورود به نامهای «حسین روحانی» و «حسن قربانی» بازداشت شد.

پیشتر گزارش شده بود که صدا و سیمای ایران، با نشان‌دادن مستندی بە نام «رانندە‌ی مرگ» اقدام بە پخش فیلم اعترافات اجباری تلویزیونی حیدر قربانی نموده است. در این مستند کە نزدیک بە ٢٠ دقیقە می‌باشد، دستگاه‌ قضایی ـ امنیتی، او را به دست‌داشتن در کشتن چند تن از عوامل امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات متهم کرده است.

فیلم، با نگاە‌داشتن حیدر قربانی در مقابل خانوادە‌ی مقتول نشان می‌دهد کە گویا وی سعی در کشتن چند تن از عوامل امنیتی را داشتە است. با این حال او گفته است تنها کاری که انجام داده، این بود که چند تن از اعضای مسلح یکی از احزاب کرد مخالف نظام را از محلی به محلی دیگر برده و در این کار حق انتخاب نداشته است.
+++++++++++++++++++
جهت همکاری با بخش فارسی ماف نیوز و یا به اطلاع رساندن موارد نقض حقوق بشری، میتوانید به تلگرام و یا ایمیل زیر پیام ارسال کنید:
info@mafnews.de

ارتباط با ادمین تلگرام:

https://t.me/mafnews2

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)