قطر را دولتی کوچک با جاه طلبی های بزرگ نام نهاده اند. بدون شک چنین نامی برای این کشور کوچک به دلیل روند رو به رشد اقتصاد این کشور در طی سالهای اخیر است که با توجه به طرح چشم انداز این کشور توانسته برای این کشور موفقیت های بسیار بزرگی را در راه توسعه زیر ساخت های اقتصادی این کشور به همراه داشته باشد. راهبرد اساسی قطر برای توسعه زیر ساخت ها و بسترهای اقتصادی این کشور بر حول محور سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در زمینه های ورزشی در این کشور است. ورزش و توسعه بسترهای ورزشی در این کشور ، قطر را به کانون دیپلماسی ورزشی در خاورمیانه مبدل ساخته است به طوری که بر اساس آمار وزارت برنامه ریزی توسعه و بانک مرکزی این کشور ، قطر در سال ۲۰۱۸ به میزان ۶۷۶.۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی را برای توسعه بسترهای زیرساختی خود جلب می کند. قطر در طی سالهای گذشته در صدد بوده تا با سرمایه گذاری در صنعت ورزش میزبانی مسابقات ورزشی بزرگ جهانی را از جمله جام جهانی ۲۰۲۰ دریافت کند و با جلب نخبگان ورزشی سراسر جهان تیم های ورزشی خود را تقویت کند و با کاربست دیپلماسی ورزشی بسترهای حضور سرمایه گذاران را در کشور فراهم و سایر بخش های اقتصادی خود را با توسل به سرمایه های خارجی توسعه بخشد. در همین راستا قطر در سال ۲۰۰۵ صندوق سرمایه گذاری در ورزش (Qatar Sport Investment) را تاسیس کرد که وظیفه آن تامین مالی برای اجرای پروژه های بزرگ زیرساختی در حوزه ورزشی در این کشور بود. ساختن پروژه های بزرگ و مراکز آموزشی به منظور جذب مربیان و نخبگان ورزشی جهان در این کشور در حد قابل توجهی در حال پیشرفت است به نحوی که بنیاد Aspire Zone که یکی از بنیادهای مجری در اجرای پروژه های این کشور است اعلام کرده که تا سال ۲۰۲۰ قطر مرجع تعالی ورزشی در سراسر جهان خواهد بود.

یکی از ابتکارات کمیته المپیک قطر و وزارت مالیه این کشور به دست آوردن دستاوردهای کلیدی در دنیای ورزش بود. در همین راستا در حوزه رسانه ای و پخش برنامه های تلویزیونی ، الجزیره اسپورت موفق شد تا با عقد قراردادی به ارزش یک میلیارد دلار با فیفا برای جام جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ روسیه و قطر از طریق تلویزیون های کابلی ، ماهواره ای ، تلفن همراه و انتقال پهنای باند اینترنت در سراسر کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) دستاورد بزرگی در حوزه مالی و رسانه ای برای این کشور به دست آورد. قطر هچنین با حمایت از تیم هایی چون بارسلونا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ تنها مبلغی بالغ بر ۳۰ میلیون یور به این تیم کمک مالی کرد. قطر همچنین با ایجاد دهکده المپیک (Qatar Diar) که توسط شرکت QIA پروژه آن نهایی شد ۵۵۷ میلیون پوند در این دهکده سرمایه گذاری کرد. این پروژه با هدف ایجاد کسب و کار در قطر ایجاد شد و توانست میزان قابل توجهی از درآمد را برای این کشور داشته باشد.

این کشور توسعه بخش های دیگر اقتصادی نظیر خرده فروشی ، املاک ، گردشگری را به عنوان بخش وسیعی از استراتژی کاهش وابستگی به نفت و گاز را همسو با کاربست دیپلماسی ورزشی در این کشور دنبال می نماید. در واقع قطری ها با میزبانی مسابقات جهانی سعی در ورود سرمایه و گردشگران و برقراری ارتباط با نظام بین الملل را دارند. به طور مثال سازماندهی بازی های آسیایی ۲۰۰۶ در دوحه نقطه عطفی برای استراتژی قطر در میزبانی رویدادهای ورزشی بزرگ بود. مسابقات جهانی هندبال ۲۰۱۵ ، دوچرخه سواری ۲۰۱۶ و ژیمناستیک ۲۰۱۸ نشان از موفقیت های قطر برای میزبانی رویدادهای مختلف جهانی را دارد. بر این اساس می توان چنین عنوان کرد این میزان از موفقیت برای قطری ها در برگزاری مسابقات تاکیدی بر جنبه های نوین قطر است که برخی از این جنبه ها را می توان به قرار زیر عنوان کرد:

·        پاسخ قطر به روند جهانی شدن بدین معنی که قطری ها موفق شدند فرهنگ سنتی را با مدرنیته ترکیب نمایند

·        همدلی و همبستگی قطری ها به ارزش های دموکراسی و حقوق بشر

·        احترام قطر به تفاوت های فرهنگی

·        قطر به عنوان مرکز ملاقات و دیپلماسی میان شرق و غرب در منطقه

بدون تردید قطری ها تلاش دارند از فرصت های ورزشی و میزبانی های جهانی به عنوان سیاستی برای بین المللی شدن خود در عرصه جهانی نهایت بهره برداری را نموده و جایگاه این کشور را در بازارهای اقتصادی بین المللی تقویت و سهم بیشتری را برای خود در عرصه بین الملل کسب نمایند. قطر هم اکنون به عنوان بزرگترین اقتصاد قدرتمند منطقه ای محسوب می گردد که از پشتوانه های سرمایه گذاران بین المللی برخوردار است. بر اساس آمار سازمان توسعه مدیریت (IMD) قطر از نظر عملکرد اقتصادی در جهان رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. همچنین این کشور از لحاظ کارآمدی اقتصادی رتبه دهم جهانی ، از لحاظ کارایی کسب و کار رتبه ۱۳ جهانی ، ایجاد زیر ساخت ها به منظور توسعه ظرفیت های اقتصادی رتبه ۳۸ را داراست این کشور کوچک از بین ۶۳ کشور با درآمدهای بالا توانسته رتبه ۱۴ را در جهان کسب نماید که این خود نشان از رشد اقتصادی این کشور طی سالهای اخیر دارد. کانون این رشد و توسعه در قطر عملکرد این کشور در حوزه بستر سازی برای زیر ساخت های ورزشی در این کشور است که سرمایه های جهانی را در این کشور جذب کرده و علاوه بر گردش مالی و رونق اقتصادی برای قطر این کشور را به کانونی برای روابط میان جهان غرب و شرق مبدل ساخته است.

انتهای مطلب / #

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)