خانم “سهله‌ورک زِوده” توسط پارلمان اتیوپی به عنوان اولین رئیس‌جمهور زن این کشور انتخاب شد. پارلمان اتیوپی این اقدام را معیاری جدید برای زنان آفریقای شرقی دانست.
خانم زِوده ۶۹ ساله سیاست‌مدار با سابقه اتیوپیایی است که از ماه ژوئن به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل متحد در اتحادیه کشورهای آفریقایی انتخاب شده بود. وی همچنین سفیر پیشین اتیوپی در کشورهایی چون فرانسه، سنگال و جیبوتی بود.
خانم زِوده روز چهارشنبه اول نوامبر رسما سمت رئیس‌جمهوری اتیوپی را به جای “مولاتو تشومه” به عهده خواهد گرفت.

Sahle-Work Zewde

آقای “فیتسوم آرِگا” مشاور ارشد نخست‌وزیر اتیوپی در وانکش به انتخاب خانم زِودی در توییتی نوشت:
“در جامعه پدرسالاری چون جامعه ما، انتصاب یک رئیس‌جمهور‌ زن نه تنها استاندارد برای آینده را تعیین می‌کند، بلکه منجر به عادی‌سازی زنان به عنوان تصمیم گیرنده در امور اجتماعی خواهد شد.”
انتصاب خانم زِودیه در میانه اصلاحات سیاسی-اقتصادی و اصلاحات کابینه دولت توسط “ابی احمد” نخست‌وزیر اتیوپی می‌باشد. احمد ۴۱ ساله جوان‌ترین رهبر در میان رهبران کشورهای آفریقایی است. وی هفته گذشته در آخرین اصلاحاتش نیمی از سمت‌های وزیران کشور را از جمله وزارت دفاع را در اختیار زنان قرار داد.
آقای احمد همچنین بسیاری از روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و فعالین سیاسی زندانی را که توسط دولت‌های پیشین محبوس شده بودند را آزاد کرد و به جنگ بیست ساله خونین بر سر مناقشات مرزی با کشور اریتره پایان داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com