پس از پایان انتخابات پارلمانی افغانستان با حضور چهار میلیون نفر پای صندو‌ق‌های رأی پس از تأخیری ۳ساله در روزهای ۲۸ و ۲۹ مهرماه برگزار شد. اما با وجود این مشکلات حضور چهار میلیون نفر در این روند صرف نظر از تهدیدات امنیتی قابل تحسین بوده است. نوشتار زير به ذكر چند نكته در مورد بيم و اميدها در انتخابات پارلماني افغانستان توجه كرده است.انتقادهای گسترده از عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان

عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان انتقادات نهادهای نظارت‌کننده، مردم و را در پی داشته است. چنانچه «عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت روند انتخابات پارلمانی در دو روز گذشته با نارسایی‌های فراوانی روبه‌رو بوده است و «سیما سمر» رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان از عملکرد این کمیسیون انتقاد کرده است.

در واقع مسدود ماندن برخی از مراکز انتخاباتی به‌دلایل سیاسی و قومیتی در غرب کابل و استان‌هایی همانند بغلان، پکتیا، بلخ و بدخشان تا ساعت ۱۱ روز ، مدیریت ناسالم و ناکافی کمیسیون انتخابات افغانستان ، انتظار طولانی در صف‌های رأی‌ ، نارسایی‌های گسترده و مدیریت نادرست کمیسیون انتخابات، دیر باز شدن برخی مراکز رأی‌گيری تا چندين ساعت، تداوم مبارزات انتخاباتی در صدمتری بیش از ۴۵ درصد محل‌های رأی‌گيری، عدم دستگاه بیومتریک يا خرابي در ۳۲ درصد مراکز، ناكافي بودن تعداد کارمندان کمیسیون، عدم همخوانی فهرست رأی‌دهندگان و برچسب‌ها و.. از جمله از  مشكلات اعلام شده از سوي مخالفان در مورد عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان بوده است.

كار سخت کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان

مردم افغانستان با تجربه انتخابات بحرانی و پر از تقلب ریاست جمهوری ۲۰۱۴، پای صندوق‌های رای رفتند. اكنون نيز کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی افغانستان هم اعلام کرده است که تاکنون پنج هزار شکایت در این کمیسیون ثبت شده که برای رسیدگی به هر شکایت یک تا ۳۰ روز در نظر گرفته شده است.

در واقع با ابراز نگرانی کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان سخنگوی این نهاد، کمیسیون مستقل انتخابات را به داشتن مشکلات جدی در مدیریت انتخابات متهم کرد و گفت: کوتاهی، کاستی و بی‌نظمی‌های گسترده در روند رأی‌گيري دیده شده است. در اين ميان نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند که در روند ابتدایی شمارش آرا حضور نداشته‌‌اند و اين امر زمینه‌ساز تقلب است.

در واقع هر چند نميتوان قضاوت زودهنگام  درباره کمیسیون انتخابات صورت گیرد اما به نگاه برخي چون رئیس سابق کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج انتخابات سبب ایجاد بحران خواهد شد. در واقع در حالی که رويكرد کمیسیون انتخابات افغانستان انتقادهای بسیاری را در پی داشته است و برخي نيز آن را «فاجعه» ميدانند.

منتقدان و خطر تقلب

جريان هاي بزرگي چون ائتلاف بزرگ ملی افغانستان و حزب جمعیت اسلامی افغانستان با انتقاد از روند برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور خطر برنامه‌ریزی‌شده در مسیر تقلب و سناریوی انتخابات سال ۲۰۱۴ میلادی را به ياد مي آورند . حتي «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی روند انتخابات پارلمانی افغانستان را ناکام ، غیرقابل اعتماد و «مسخره» عنونا كرد و حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، اخيرا گفته است که بهتر بود ابتدا تلاش های صلح نتیجه می‌داد، سپس انتخابات برگزار ميشد .در اين ميان از نگاه منتقدان انتقاد از تخطی‌های انتخاباتی و پایمال شدن حق نامزدها حق‌طلبی گسترده‌ای را در پی خواهد داشت. بنابراين رويكرد مديريتي مناسب کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان و ابطال آرای بدون بیومتریک مي تواند از دامنه انتقادات بكاهد و يا در صورت عدم توجه مي تواند زمينه ساز بحراني نو در بعد از انتخابات باشد.

سرانجام انتخابات در استان قندهار و غزنی

انتخابات پارلمانی افغانستان با برگزاری در ۳۲ استان به پایان رسید، اما هنوز هم در دو استان این کشور؛ قندهار و غزنی انتخاباتی صورت نگرفته است.هر چند قرار است به روزدي شنبه هفته آینده انتخابات پارلمانی در قندهار برگزار خواهد شد اما هنوز هم زمان معینی برای برگزاری انتخابات استان غزنی تعیین و اعلام نشده است. درا ين حال با توجه به تداوم دو چالش امنيتي و قومي در غزني اگر سرانجام مديريت در برگزاري انتخابات در غزني به درازا كشد خود باعث اعتراض هايي قومي بويژه هزاره ها يا امنيتي در اين منطقه خواهد شد.

بومي سازي امنيت و تداوم چالش برانگيزي طالبان

طالبان اعلام کرد که در روزهای رأی‌گیری برای انتخابات بیش از ۴۰۷ حمله در سراسر این کشور انجام داده است هر چند وزارت کشور افغانستان بیش از ۱۹۰ مورد حادثه امنیتی همزمان با برگزاری اولین انتخابات پارلمانی از هشت سال پیش ثبت کرد كه بیش از ۴۴ کشته و ۲۴۰ زخمی بر جای گذاشت و موجب شد تا در برخی مناطق رای‌گیری در روز یکشنبه برگزار شود و مقامات اعلام كرده اند حوادث امنیتی نسبت به دو انتخابات پارلمانی گذشته و انتخابات ریاست جمهوری کمتر بود. اما بايد توجه داشت كه به اذعان دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) بعد از سال ۲۰۰۱ این اولین انتخاباتی بود که امنیت آن به صورت کامل توسط خود افغان‌ها اداره می شد و همزمان، ۴۰۰ هزار ناظر داخلی و بین‌المللی از این روند نظارت داشتند. در واقع بايد توجه داشت با تمام مشكلات انتخابات اين امر مي تواند در صورت آسيب شناسي بهتر تمريني بهتر براي برگزاري انتخابات رياس جمهوري بهار آينده باشد.

عملكرد دولت و اميد براي برگزاري انتخابات شفاف و سالم آتي رياست جمهوري

در حالي كه از نگاه طالبان برگزاری انتخابات با حضور نیروهای خارجی در این کشور پذیرفتنی نیست و تصمیم نهایی در نتایج انتخاباتی را سفارت آمریکا می‌گیرد. همچنين شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز از تلاش بازيگران خارجی در مهندسی روند انتخابات پارلمانی این کشور ابراز نگرانی کرده‌ بودند،  رهبران دولت وحدت ملي چون عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، برگزاری انتخابات شورای ملی در زمان تعیین‌شده‌اش گامی رو به جلو و موفقیتی بزرگ دانسته است. در اين شرايط بايد گفت هر چند قرار است کمیسیون انتخابات پارلمان افغانستان نتیجه قطعی آرا ۲۹ قوس امسال اعلام كند اما بايد توجه داشت كه عملكرد مثبت و مديريت هماهنگ شده دولت وحدت ملي مي تواند زمينه ساز اميدهايي براي برگزاري شفاف  و سالم انتخابات آتي رياست جمهوري گردد و از دامنه انتقادات جريان ها و احزاب اپوزسيون در مقابل خود بكاهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)