کنور مک گین، نماینده مجلس حزب کارگر اهل شمال ایرلند، که هفته گذشته برای تلاش هایش برای قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان، توسط PinkNews “سیاستمدار سال ۲۰۱۸” نامیده شد، در کنار استلا کریسی، که برای قانونی شدن به سقط جنین مبارزه می کند، طرحی را برای برابری در ازدواج به مجلس معرفی کرده اند.

این دو نماینده، اصلاحیه ایی را در مورد لایحه دولتی که در صورت تصویب در مجلس نمایندگان، قدرت را در غیاب حکومت بین کارمندان دولت در منطقه تقسیم میکند، ارائه داده اند. این اصلاحات تحت عنوان “حقوق مساوی برای مردم ایرلند شمالی” به منظور لغو ممنوعیت سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان، در این منطقه ارائه شده است.

با توجه به اینکه دولت خواستار تصویب سریع این لایحه از طریق پارلمان است، این اصلاحیه می تواند در صورت کسب اکثریت آراء نمایندگان مجلس تا قبل از رای گیری در روز چهارشنبه (۲۴ اکتبر)، نهایی شود. با توجه به حمایت تعداد زیادی از نمایندگان مجلس از ازدواج همجنسگرایان و ایجاد امکان سقط جنین قانونی در ایرلند شمالی، به رای گذاشتن این اصلاحیه میتواند موجب تضعیف موضع دولت شود.

عشق برابری، ائتلافی که برای برابری در ازدواج در ایرلند شمالی مبارزه می کند، از این اصلاحیه استقبال کرده است. این گروه  گفت: “ما از حرکت جدید کنور مک گین و استلا کرسی برای قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در ایرلند شمالی حمایت می کنیم. بدون چشم انداز تفویض اختیارات، ما خواستار حمایت نمایندگان مجلس برای پایان دادن به تبعیض هایی که بر زوج های همجنسگرا در ایرلند شمالی روا میشود، هستیم. لطفا از نماینده مجلس درخواست حمایت کنید. “

کریسی گفت: “ترزا می ۴۸ ساعت وقت دارد تا به نمایندگان نشان دهد که به وعده هایش پایبند بوده و به نمایندگان مجلس فرصت رای دادن در مورد حقوق برابر برای مردم ایرلند شمالی را فراهم میکند. لطفا از نماینده خود در مجلس بخواهید به کنور مک گین و من بپیوندد و نام خود را اضافه کنند. “

مک گین به گاردین گفت: “همه نظرسنجی ها بر حمایت اکثریت قریب به اتفاق مردم ایرلند شمالی،  اکثر احزاب سیاسی و شمار قابل توجهی از نمایندگان مجلس در مجلس عوام از برابری در ازدواج برابر دلالت دارند. حقوق برابر برای دگرباشان جنسی در ایرلند شمالی باید مدت ها پیش تضمین میشد. این اصلاحات به دولت اجازه می دهد تا حرفش را با عمل و مطابقت ایرلند شمالی با سایر نقاط بریتانیا هماهنگ کند.”

از زمان فروپاشی دولت ائتلافی در ژانویه ۲۰۱۷، پیشرفت در هر دو به دلیل فقدان یک دولت متعهد متوقف شده است. در ماه ژوئن ۲۰۱۸، دادگاه عالی انگلستان اعلام کرد که ممنوعیت قانونی سقط جنین در ایرلند شمالی، بر خلاف استانداردهای حقوق بشر است، اما تصریح کرد که هیچ گونه صلاحیتی برای رسیدگی به این موضوع ندارد.

این طرح اصلاحی می تواند از سوی دولت که پیش از این نیز با اصلاحیه های مشابهی در مجلس نمایندگان به منظور جلوگیری از ماندن ایرلند شمالی در اتحادیه گمرکی بعد از Brexit مواجه شده است، دچار مشکل شود. دولت برای حفظ اکثریت در مجلس نمایندگان، بر حزب اتحادیه دموکراتیک ایرلند شمالی، که با ازدواج همجنسگرایان و سقط جنین مخالف است متکی است. روابط بین این دو حزب سیاسی، با توجه به حمایت نمایندگان مجلس DUP از اصلاح شورشی Brexit، در حال حاضر بسیار شکننده است.

اصلاحات ارائه شده توسط مک گین و کرسی تدارکات لازم برای رسیدگی به مسائلی که توسط دادگاه عالی در رابطه با حقوق بشر مردم ایرلند شمالی، در رابطه با سقط جنین و ازدواج همجنسگرایان را در غیاب کابینه ایرلند شمالی، فراهم میکند. این طرح بخشی از قانون ازدواج در ایرلند شمالی که در سال ۲۰۰۳ تصویب شده و ازدواج در ایرلند شمالی را در صورتی که بین “دو نفر از یک جنسیت” باشند، نا معتبر میداند، لغو میکند. این طرح همچنین جرایم وضع شده برای استفاده از مواد مخدر یا وسائل و دارو برای سقط جنین” را لغو میکند.

یک سخنگوی دولت به گاردین گفت: “این لایحه برای اطمینان و شفافیت ارائه خدمات عمومی توسط خدمات شهری ایرلند شمالی لازم است. این اصلاحات طبق روال معمول توسط مجلس بررسی خواهد شد.”

لایحه دیگری که مک گین پیشتر در مورد ازدواج برابر در ایرلند شمالی ارائه کرده بود نیز قرار است مجددآ در روز ۲۶ اکتبر به مجلس ارائه شود.  احتمال تصویب این لایحه بدون حمایت دولت بسیار کم است.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.pinknews.co.uk/2018/10/22/northern-ireland-equal-marriage-plan-parliament/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com