جان توربان روان‌پزشک است و مطالعات او بر روی هویت جنسیتی کودکان تمرکز دارد. در این نوشتار دکتر توربان در مورد تصمیم جدید دولت ترامپ در رابطه با تعیین جنسیت افراد بر اساس اندام جنسی بیرونی‌شان و چرایی غلط بودن این تصمیم صحبت می‌کند:

(متن زیر خلاصه‌ای از این مقاله‌ است: https://bit.ly/2OH2plf )

در روز یکشنبه ۲۱ اکتبر نیویورک‌تایمز گزارش داد که دولت ترامپ تصمیم دارد تا “جنسیت ” افراد را بر اساس اندام جنسی بیرونی آن‌ها تعریف کند. در حمایت از این اقدام، دولت اعلام کرده که تعریفی از جنسیت بر اساس واقعیت علمی ارائه خواهد داد. من عنوان روان‌پزشکی که بر روی جنسیت تحقیق می‌کنم می‌توانم به شما بگویم که این مضحک و چرند است. هیچ تعریف علمی برای جنسیت وجود ندارد. به نظر می‌رسد دولت ترامپ تصور می‌کند که شما می‌توانید افراد را بر اساس اندام جنسی‌شان به دودسته طبقه‌بندی کنید: مذکر و مؤنث؛ اما این‌یک واقعیت علمی نیست. افراد بسیار زیادی در این طبقه‌بندی دوگانه جای نمی‌گیرند و گسترش اندام جنسی آن‌ها متفاوت از این تعریف دوگانه است (اشاره به افراد دوجنسی یا اینترسکس). دولت ترامپ می‌گوید وقتی اندام‌های جنسی افراد مشخصاً در دو طبقه‌بندی مدنظر او جا نداشته باشند، آن‌ها از ژنتیک افراد برای تعیین جنسیت استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد آن‌ها تصور اشتباهی از کروموزوم‌های جنسی دارند و فکر می‌کنند کروموزوم‌های جنسی هستند که جنسیت را تعیین می‌کنند و یا تمام مردم فقط دارای کروموزوم‌های XX یا XY هستند. آن‌ها با افرادی که دارای وضعیت “chromosomal mosaicism” هستند چه خواهند کرد؟ وضعیتی که در آن بعضی سلول‌های فرد کروموزوم XY دارد و بعضی دیگر سلول‌هایش کروموزوم XX و یا افرادی که “سندرم عدم حساسیت کامل به آندروژن ” دارند چه؟ این وضعیتی است که فرد دارای کروموزوم XY است اما گیرنده‌های پاسخگو به هورمون تستسترون را ندارد. این افراد رشد سینه زنانه دارند و دارای مهبل هستند و تقریباً همیشه به عنوان زن شناخته می‌شوند.

پزشکی تاریخ تاریکی دارد که در آن تلاش می‌کند هویت‌های جنسیتی را که مناسب افراد نیستند، به آن‌ها تحمیل کنند. معروف‌ترین مورد در این زمینه داوید رایمر است که در نوزادی براثر یک اشتباه پزشکی در عمل ختنه؛ آلت تناسلی او به‌شدت آسیب دید و پزشکان با برداشتن باقی اندام جنسی او و ایجاد یک مهبل برایش، پدر و مادرش را تشویق کردند تا او را مانند یک دختر بزرگ کنند. این حرکت بعدها باعث ایجاد آشفتگی جنسیتی وحشتناکی در دیوید که خود را مرد می‌دانست شد و درنهایت او در سن ۳۸ سالگی خودکشی کرد.

اکنون پزشکان تشخیص می‌دهند که ویژگی‌های فیزیکی به‌تنهایی هویت جنسیتی را تعیین نمی‌کنند. مواردی مانند آناتومی و کروموزوم‌های فرد، جنسیت را ایجاد نمی‌کنند. تنها راه شناختن جنسیت افراد این است که از آن‌ها بپرسید.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com