هپاتیت به بیماری التهابی کبد اشاره دارد که معمولاً توسط عفونت ویروسی ایجاد می‌شود، اما علل احتمالی دیگری نیز برای بروز هپاتیت وجود دارد؛ مانند هپاتیت “اتوایمیون” (حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های کبد) و یا هپاتیتی که براثر مصرف الکل، سموم، مواد مخدر و اثرات جانبی مصرف دارو ایجاد می‌شود.

پنج نوع هپاتیت به نام‌های هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت D و هپاتیت E تاکنون شناخته شده‌اند.

هپاتیت A یک بیماری کوتاه‌مدت اما حاد است که به‌وسیله عفونت با ویروس هپاتیت A (HAV) ایجاد می‌شود. راه انتقال این نوع از هپاتیت از طریق مصرف آب و غذای آلوده به ویروس و یا تماس با مدفوع فرد مبتلا به ویروس منتقل می‌شود.

هپاتیت B، هپاتیت C و هپاتیت D احتمال بیشتری دارد تا به حالت ادامه‌دار و مزمن تبدیل شوند. راه‌های انتقال هرکدام از این هپاتیت‌ها به شرح زیر است:

هپاتیت B و هپاتیت C از طریق تماس با مایعات عفونی بدن مانند خون، ترشحات واژینال یا مایع منی حاوی ویروس هپاتیت B (HVB) یا حاوی ویروس هپاتیت C (HVC) منتقل می‌شوند. استفاده از سرنگ آلوده، رابطه جنسی با فرد آلوده و یا به اشتراک گذاشتن وسایل بهداشت شخصی مانند مسواک و یا تیغ اصلاح، خطر ابتلا به ویروس هپاتیت B و C را افزایش می‌دهد.

هپاتیت D که به نام هپاتیت دلتا هم شناخته می‌شود یک بیماری جدی کبدی ناشی از ویروس هپاتیت D (HVD) است و از طریق تماس مستقیم با خون‌آلوده منتقل می‌شود. هپاتیت D یک نوع نادر از هپاتیت است که فقط در ارتباط با عفونت هپاتیت B اتفاق می‌افتد. ویروس هپاتیت D بدون وجود ویروس هپاتیت B در بدن نمی‌تواند تکثیر پیدا کند.

هپاتیت E معمولاً حاد است و می‌تواند به‌خصوص در زنان باردار خطرناک باشد. ویروس هپاتیت E از طریق آب آلوده و توسط ویروس هپاتیت E(HVE) منتقل می‌شود. هپاتیت E به‌طور عمده در مناطقی که سیستم ضعیف تصفیه آب دارند یافت می‌شود و از طریق آلوده شدن آب به مدفوع حاوی ویروس منتقل می‌شود.

نشانه‌های ابتلا

اشکال عفونی هپاتیت B و C، ممکن است در ابتدای آلوده شدن علائم خاصی ایجاد نکنند و تنها پس از آسیب جدی به کبد، نشانه‌های آن بروز کنند. علائم و نشانه‌های انواع دیگر هپاتیت به‌سرعت ظاهر می‌شوند. علائم هپاتیت شامل:

•                    خستگی

•                    علائم آنفولانزا

•                    ادرار تیره

•                    مدفوع روشن (زرد)

•                    درد شکمی

•                    از دست دادن اشتها

•                    کاهش وزن بدون دلیل

•                    زرد شدن پوست و چشم که ممکن است علائم زردی هم باشد.

هپاتیت به‌آرامی رشد می‌کند، بنابراین این علائم و نشانه‌ها ممکن است آن‌قدر ملایم باشند که فرد به‌راحتی متوجه آن نشود.

در حال حاضر تنها برای هپاتیت A و هپاتیت B واکسن وجود دارد. راه‌های پیشگیری از ابتلا شامل این موارد است: رعایت بهداشت فردی، مصرف آب تصفیه شده، خودداری از خوردن گوشت خام یا نیمه خام در سفر به مناطقی که احتمال ابتلا به بیماری زیاد است و به طور کل توجه به کیفیت مواد غذایی و محیطی که در آن فرآوری و پخته می‌شوند، عدم استفاده از سرنگ مشترک، رعایت سکس امن، به اشتراک نگذاشتن تیغ اصلاح، مسواک و دیگر وسایل شخصی و در نهایت دست نزدن به خون ریخته شده به خصوص اگر زخم یا بریدگی در دستان ما وجود دارد.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام  

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com