فعالان تراجنسی پاکستان از دولت خواسته اند تا فورا با خشونت گسترده و تبعیض علیه جامعه های تراجنسی اقدام کند. پاکستان در ماه مه سال گذشته قوانین برجسته ای را برای حفاظت از تراجنسی ها به تصویب رساند. اما جامعه تراجنسی ها همچنان با خشونت و تبعیض گسترده رو به رو است.پاکستان در سال جاری دستکم شاهد قتل ۶۲ تن از تراجنسی ها را بوده است. این فعالان خواهان یک مهاد دولتی برای اجرای قوانین ضد تبعیض هستند.

تراجنسی های پاکستانی، با بدرفتاری پلیس، مقامات دولتی و متخصصان مراقبت های بهداشتی مواجه هستند. خانواده ها و جوامع اغلب تراجنسی های پاکستانی را طرد می کنند. در نتیجه این شرایط محیطی، تراجنسی های این کشور از مشکلات جدی سلامت روانی رنج می برند.

در آخر هفته این هفته، کارشناسان حاضر در کنفرانس Asma Jehangir در مورد عدالت برای توانمند سازی در لاهور بر نیاز یک کمیسیون برای قوانین ضد تبعیض تاکید کردند. بر اساس گزارش ها، جنت علی، فعال حقوق تراجنسی ها، گفته است: “تراجنسی ها را زنده زنده می سوزانند، آنها را به قتل میرسانند، به آنها تجاوز میکنند و آنها را تا سرحد مرگ شکنجه میکنند. هیچ کس نمیتواند دردی را که ما هر روز با آن مواجه می شویم تصور کند.”

علی دایان حسن از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد، این جلسه را مدیریت کرد. جنت علی، فعال حقوق تراجنسی ها، محلاب جمیل، سازمان دهنده جوامع مردمی و محقق، وکیل سارا سهیل و  احسان شهید معلم در این نشست شرکت کردند. 

شهید گفت: “متأسفانه، خشونت بر ما از خانه ما و از عزیزانمان آغاز می شود. صحبت در مورد ترجیحات جنسیتی هنوز در پاکستان تابو است. و دست به همین دلیل، ما باید بیشتر از آن صحبت کنیم.”

خشونت:
در سال جاری، حداقل ۶۲ تراجنسی پاکستانی کشته شده اند. در ماه اوت، جامعه تراجنسی های پاکستان برای اعتراض به خشونت علیه این جامعه به خیابان ها آمدند. آنها خواستار حفاظت بهتر پلیس شدند.

در ماه مه، مقررات گسترده ایی برای ایجاد امکان انتخاب جنسیت میان جنسی ها، خواجه ها و زنان و مردان تراجنسی در مدارک شناسایی آنها تصویب شد. این لایحه همچنین هر کسی که مانع از دسترسی تراجنسی ها به ارث، تحصیل شود و یا به شکل غیر قانونی و تنها به دلیل هویت جنسیتی آنها را از خانه شان بیرون کند، را مجرم میداند.

پاکستان جنس سوم را از سال ۲۰۰۹ به رسمیت شناخته است. اطلاعات سرشماری نشان می دهد که در پاکستان حدود ۱۰،۰۰۰ نفر تراجنسی زندگی میکنند. اما گروه دفاع از حقوق تراجنسی ها، Trans Action Pakistan می گوید این رقم حدود ۵۰۰،۰۰۰ نفر است.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/trans-activists-in-pakistan-call-on-govt-to-urgently-tackle-endemic-violence/#gs.cXkm_lY

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com