سازمان غیردولتی در این هفته به قانونگذاران گفت که به رغم تضمین دولت برای محافظت از حقوق در نپال، جامعه دگرباشان جنسی شاهد تغییرات قابل توجهی نبوده است.

نپال به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته ترین ها در رابطه با حقوق دگرباشان جنسی در آسیا شناخته شده است. این کشور کوهستانی در جنوب آسیا، در سال ۲۰۰۷ همجنسگرایی را قانونی کرد و به لحاظ نظری دارای قوانینی برای محافظت از برابری دگرباشان جنسی است. این کشور، همچنین، نشانگر جنسیت سوم یا “دیگر” را در اسناد شهروندی به رسمیت می شناسد.

اما طبق گزارش رسانه های محلی، “کریتیکا تپاا” از میتینی نپال، گفت: “این مقررات هنوز به اجرا گذاشته نشده است.” علاوه بر این، بسیاری از دگرباشان جنسی در نپال، جنسیت سوم در اسناد شهروندی را به دلیل اینکه ضامن تضمین حقوق آنها نمیشود را رد کرده اند. به عنوان مثال، یک شهروند نپال قادر به دریافت گواهینامه رانندگی با شناسه جنسیت سوم نیست.

بر اساس گزارش My Republica، شرکت کنندگان همچنین درباره ازدواج و فرزندپذیری همجنسگرایان صحبت کردند. علی رغم به رسمین شناخته شدن حق تشکیل زندگی مشترک توسط زوج های دگرباش جنسی در نپال، ازدواج همجنسگرایان، در این کشور به رسمیت شناخته نمیشود.

تضمین حقوق:
گزارشگران مجلس نمایندگان قول دادند که دولت کنونی از حقوق دگرباشان جنسی حمایت کند.

قانونگذار مان کوماری جی سی، گفت: “در دوره پنج ساله این دولت، ما به عنوان نمایندگان پارلمان، از تضمین حقوق جوامع به حاشیه رانده شده، اطمینان حاصل خواهیم کرد.” یکی دیگر از قانونگذاران، پارکاش راسایلی، همچنین گفت پارلمان همچنان به بحث و مشورت در مورد موضوعات مربوط به دگرباشان جنسی ادامه خواهد داد. این موضوعات شامل مسائل شهروندی، ازدواج همجنسگرایان، خشونت خانگی، پذیرش و دسترسی به خدمات بهداشت و آموزش و پرورش میشوند.

ماه گذشته یک گزارش از سازمان ملل متحد در مورد آزار و اذیت، اخاذی، خشونت، تجاوز جنسی در اماکن عمومی، و آزار و اذیت در محل کاری که دگرباشان جنسی در سراسر آسیا با آن روبرو هستند، هشدار داد. براساس این گزارش، خشونت و تبعیض به افزایش مشکلات روانی و خطر ابتلا به اچ آی وی منجر شده است.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/lgbti-community-in-nepal-brings-issues-to-lawmakers/#gs.L5x3k74

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com