حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر اصلی حزب دمکرات کردستان در اقلیم کردستان عراق که منجر به قتل بیش از ۱۴ نفر از کادرهای رهبری این حزب وزخمی شدن عده ی زیادی شد، نشان داد که علت گرایش جمهوری اسلامی به افزایش تنش و برخورد خشونت آمیزبا گروه های قومی در چیست؟
اکنون پس از حمله تروریستی به رژه نظامی سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در اهواز که به قتل ۲۸ نفر و زخمی شدن بیش از ۵۶ نفر انجامیده، با اقدام عجولانه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که از دستگیری ۲۲ نفر خبرمی دهد وآنها را «مسببین» حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز قلمداد میکند، این شائبه بوجود میآید که حمله موشکی به مقر حزب دموکرات کردستان در اربیل اتفاقی نبوده و رژیم جمهوری اسلامی استراتژی خاصی را دنبال میکند.
علت عجله ارگانهای سرکوب برای دستگیری مبارزان مدنی، زمانیکه هنوز مشخص نشده کدامیک از دو گروهی که مسئولیت این اقدام تروریستی را به عهده گرفته اند، سوال بر انگیز است. از خود بپرسیم، چرا حکومت سعی دارد اینطور وانمود سازد که اقوام ایرانی و سنی مذهب معترض که تحت شدیدترین تبعیضات قرار میگیرند، همگی تروریست محسوب میشوند؟
ولی فقیه، سپاه پاسداران ودیگر نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی میدانند که در برابر اوج گرفتن اعتراضات مردمی در اثر تشدید تحریمها هیچ راهی جز تسلیم در برابر خواست اکثریت جامعه برایشان نمانده است، باید برای بقا نظام جمهوری اسلامی بفکرچاره ای باشند. آنها بخوبی میدانند که مبارزات مدنی دیر یا زود به قیامی یکپارچه علیه حکومت تبدیل خواهد شد و اگر میخواهند نظام ولی فقیه شان را نجات دهند یا باید به رای مردم تسلیم شوند و یا مانند بشار اسد با تحریک یک جنگ داخلی صحنه را در اختیار گروههائی بگذارند که با نیابت از این یا آن قدرت جهانی و یا منطقه ای مبارزات مسالمت آمیز مردم ایران را قبل از اینکه شکل بگیرد به درگیریهای خشونتبار بکشاند.
احتمال استفاده مستشاران پاسدار از «تجربه گرانبهای سوریه» زمانی قوت میگیرد که به عمق بن بست ولی فقیه و ناتوانی وی برای نجات از بحران موجود پی ببریم. سران حکومت به درستی دریافته اند که با تشدید تحریمها مبارزات مردم با وسعت بیشتری در مقابل حکومت صف آرائی خواهد کرد. برای آیت الله خامنه ای و اعوان و انصار وی اعمال خشونت تنها راه مقابله برای حفظ نظام است آن هم اعمال خشونتی که به ضد خود تبدیل نشود.
جمهوری اسلامی از بدو پیدایش خود نشان داده که هیچ ابائی از سرکوب و قتل عام نداشته و در جائیکه احساس خطر کند دست به کشتار میزند. مشکل حکومت در این است که نمیخواهد در مقابل اکثریت عظیم مردم به عنوان اقلیتی ناچیز جلوه کند. پس باید مبارزات مسالمت آمیز جامعه مدنی را تعطیل کند تا بجای مسئولان جامعه مدنی رهبری مبارزه بدست چند گروه مسلحی بیافتد که امنیت کشور را بخطر بیاندازند. برای اینکار نیز به اندازه کافی گروهکهای تجزیه طلب قومی وجود دارند که مبارزات مسالمت آمیز و مدنی جامعه را به مصاف چند گروه تروریستی با حکومت تنزل بدهند.
برای اینکه چنین احتمالی بوقوع نپیوندد وایران مانند سوریه به کشوری ویران تبدیل نشود، لازم است همه کسانیکه نگران سرنوشت کشور، تمامیت ارضی آن و خطری که جان ملیونها ایرانی را تهدید میکند میباشند، متوجه دسیسه های حکومت جمهوری اسلامی باشند.
 سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور ضمن محکوم نمودن هر اقدام تروریستی از همه انسانهای ایران دوست مسئول ومدافع منافع ملی میخواهد با اعلام پشتیبانی خود از تنها راه حل معقولی که در بیانیه مورخ ۵ مرداد جبهه ملی ایران در سه ماده مطرح شده با گسترش اعتراضات خود فشار بر حکومت استبدادی را تشدید نمایند. حکومت باید بداند که مردم ایران نخواهند گذاشت اقلیتی ناچیز ایران را برای ما به «سوریه ای» دیگر تبدیل نماید.
زنده و پایدار باد ایران
سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور
۴ مهر ۱۳۹۷ برابر ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com