اتهامات بی‌اساس در یمن، نشانی از افزایش آزار و ستم
۲۷ شهریور ۱۳۹۷ (۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸)
صنعا، یمن – مقامات حوثی یمن که از سوی ایران حمایت می‌شوند، روز شنبه در دادگاهی حدود ۲۰ بهائی را با یک رشته اتهامات بی‌اساس مورد هدف قرار دادند. این اقدام زمانی صورت می‌گیرد که رهبر حوثی‌ها مردم را به انجام خشونت علیه بهائیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی تحریک کرده است.

این اتهامات پوچ، شامل جاسوسی و ارتداد، در ابتدا به افرادی از جامعۀ بهائی وارد شد که مسئولیت‌های اداری جامعۀ بهائی را به عهده دارند اما به تدریج به سایر بهائیان یمن از جمله یک دختر نوجوان نیز بسط یافته‌اند.

جلسه دادگاه روز شنبه تنها با حضور قاضی، دادستان و دیگر مسئولین دادگاه برگزار شد و هیچ‌یک از بهائیان و وکلای ایشان از برگزاری چنین دادگاهی مطلع نشده بودند. جلسۀ بعدی دادگاه برای روز ۲۹ سپتامبر در صنعا تعیین شده است که قاضی از غایبین دادگاه اول برای حضور در این جلسه دعوت کرده است.

خانم بانی دوگال، نمایندۀ ارشد جامعۀ جهانی بهائی در سازمان ملل متحد گفت: «این اتهامات بسیار نگران‌کننده هستند و نشانۀ شدت گرفتن فشار بر بهائیان است. این افزایش فشار در حالی صورت می‌گیرد که جامعۀ بهائی این کشور مورد تهدید بوده و بحران انسانی در یمن نیازمند توجه فوری و اضطراری است.»

«ما به دلایل زیادی نگران امنیت جامعۀ بهائی در یمن هستیم و از جامعۀ بین‌المللی تقاضا داریم از مقامات صنعا بخواهند بلافاصله این اتهامات پوچ، غیرواقعی و بی‌اساس علیه افرادی بی‌گناه را که تنها به دلیل باورهای دینی‌شان و از روی بدخواهی محکوم شده‌اند، لغو کنند.»

این اتهامات که انگیزه‌های مذهبی دارد توسط مقامات حوثی در جلسه دادگاه روز شنبه در پایتخت این کشور، صنعا در حالی مطرح شدند که تلاش‌های سیستماتیک برای سرکوب بهائیان یمن در جریان است از جمله از طریق نفرت پراکنی، بازداشت، زندانی کردن، و صدور حکم اعدام.

خانم دوگال اضافه کرد: «شیوه ای‌که حوثی‌ها جامعۀ بهائی یمن را هدف قرار داده‌اند به شکلی وحشتناک یادآور اذیت و سرکوب بهائیان ایران در دهه ۱۹۸۰ است که طی آن رهبران جامعۀ بهائی، بازداشت و کشته شدند.»

عبدالمالک الحوثی، رهبر حوثی‌ها، در یک سخنرانی تلویزیونی در ماه مارس، نسبت به آیین بهائی با هتاکی و بی‌حرمتی سخن گفت. او مردم را به خشونت تحریک کرد و از آن‌ها خواست که از کشورشان در مقابل بهائیان و سایر اقلیت‌های دینی دفاع کنند.

در طی روزهای پس از این سخنرانی، بسیاری از شبکه‌های خبری یمنی این حمله‌ها را تکرار کرده و یک نویسنده و استراتژیست شناخته شدۀ حوثی در رسانه‌های اجتماعی گفت: «ما تمام بهائیان را سلاخی خواهیم کرد». بسیاری از مسئولین مذهبی در صنعا احساسات مشابهی اظهار کردند، از جمله شمس‌الدین محمد شرف‌الدین، مفتی یمن، که در ایران تحصیل کرده و سال پیش توسط حوثی‌ها به این مقام منصوب شد.

در حال حاضر شش بهائی به دلیل اعتقاد دینی خود زندانی هستند از جمله این افراد آقای حامد بن حیدر است که در سال ۲۰۱۳ بازداشت شد و در ماه ژانویه در پی یک محاکمه طولانی و ناعادلانه، محکوم به اعدام در ملاء عام شد. آقای عبدو اسماعیل حسن راجع، قاضی پروندۀ نمایشی آقای حامد بن حیدر، نظارت بر دادگاه بهائیانی را که اخیراً محاکمه شده‌اند بر عهده دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)