اصلی‌ترین علت احساس فرسودگی، شاد نبودن است. علت این ناشادی این است که افراد ازنظر جسمی و/یا روانی در بهترین وضعیت خود قرار ندارند.
در عصر مدرن افراد مانند گذشته تحرک بدنی ندارند و ورزش نمی‌کنند این در حالی است که ورزش کردن حتی در حد پیاده‌روی روزانه بسیار می‌تواند به کاهش استرس و افسردگی کمک کند. در کنار نبود تحرک بدنی، نداشتن تغذیه سالم را هم باید در نظر گرفت. اکثر ما همیشه در حال عجله هستیم و وقت زیادی را صرف تهیه و پختن غذا نمی‌کنیم. مواد غذایی آماده، کنسرو شده و یا حاضری از بیرون، بخش بزرگی از رژیم غذایی بیشتر افراد را تشکیل می‌دهد زیرا در کنار تحصیل، کار و تلاش برای داشتن زندگی اجتماعی فعال بسیاری فراموش می‌کنند که توجه به‌سلامت رژیم غذایی هم برای سلامت جسمی و هم سلامت روانی مهم است.
مورد بعدی ساعت‌های کار طولانی و خسته‌کننده است که ممکن است شخص حتی علاقه‌ای هم به شغل خود نداشته باشد و تنها برای رهایی از فشار مالی آن را قبول کرده است. ۱۲ ساعت در روز، ۵ یا ۶ روز در هفته را صرف شغلی کنیم که از آن راضی نیستیم به‌راحتی و سرعت می‌تواند باعث فرسودگی روحی و حتی افسردگی شود.
مورد دیگر غرق شدن در دنیای مجازی و احساس فشار و نیاز کردن برای منتشر کردن مداوم عکس و مطلب از لحظه‌لحظه‌ی زندگی است که باعث می‌شود افراد نتوانند واقعاً از اکنون و حالای خود لذت ببرند و صرف غذا با خانواده تبدیل به مراسم عکس گرفتن از سفره و نگرانی از خوب نبودن عکس و حرف‌های دیگران در دنیای مجازی می‌شود.
مورد آخر اما بسیار مهم دیگری که در احساس فرسودگی نقش دارد؛ نداشتن هدف و آرزو است و یا خود را در موقعیتی یافتن که رسیدن به اهدافمان را غیرممکن می‌دانیم و دست از تلاش برمی‌داریم. انسان بی‌هدف انسان ناشادی است حتی اگر تغذیه مناسب، تحرک کافی، شغل موردعلاقه و موارد لازم دیگر برای شادی را داشته باشد. این بدون هدف بودن و ناامید بودن از آینده و حال به‌راحتی می‌تواند بر شادی و حس آرامش و خوشبختی فرد سایه بیندازد.
موارد ذکر شده در این نوشتار کلی و خلاصه‌شده‌ هستند. قطعاً در مورد دلایل فرسودگی روحی و جسمی بسیار بیشتر و جزئی‌تر می‌توان صحبت کرد اما امید است که با مطالعه این متن، توجه بیشتری به‌سلامت جسمی و روحی خود نشان دهید و جهت شاد بودن و غلبه بر احساس فرسودگی گام بردارید.

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)