شماره جدید مجله My.Kali ویژگی های جسورانه ای از یک مرد تراجنسی را در جلد حود منتشر کرد. خالد کالی عبدالهادی،  مدل همجنسگرای اردنی و فعال حقوق دگرباشان جنسی، My.Kali را منتشر می کند.

نسخه انگلیسی وب سایت My.Kali در سال ۲۰۰۷ به صورت آنلاین راه اندازی شد. انتشار نسخه عربی این مجله در سال ۲۰۱۶ شروع شد. این کار موجب توجح گسترده و انتقادات زیادی در خاور میانه را شد تا جایی که عبدالحدی تهدید به مرگ شد.

با این حال، از آنجا که این مجله فقط آنلاین است، نیاز به ثبت قانونی توسط مقامات اردن ندارد. تمام نشریات چاپی در منطقه پیش از انتشار، نیاز به ثبت قانونی و کسب مجوز هستند. این به این معناست که My.Kali به طور گسترده ای از سانسور مقامات محلی که گفته اند نسخه چاپی این مجله منجر به پیگرد قانونی خواهد شد، معاف میشود.

تقویت نمایندگی تراجنسی ها:
نسخه جدید این مجله در روز ۲۷ سپتامبر در دسترس خواهد بود و شامل دو موضوع اصلی است. یکی از این دو محور اصلی،  یک مرد تراجنسی به نام راشد می باشد. هرچند این نشریه در گذشته تصویر زنان تراجنسی را به روی جلدش منتشر کرده است، این اولین باری است که یک مرد تراجنسی در این مجله برجسته شده است.

خالد عبدالحدی به Gay Star News گفت که انگیزه انتشار عکس یک مرد تراجنسی به روی جلد این شماره از مجله، تمایل به نمایندگی دقیق از دگرباشان جنسی در خاورمیانه بوده است. او گفت: “یکی از مسائل مهمی که جامعه دگرباشان جنسی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با آن مواجه است، ارائه اطلاعات نادرست از آنها توسط رسانه های محلی است. ارائه داستان های غیر انسانی و حساسیت برانگیز که ارزش های انسانی جامعه ما را تضعیف میکند از یک سو و عدم تایید و یا داستان های بی طرف از سوی دیگر، مشاهده پذیری درست ما را به خطر انداخته است. دومین مسئله، مربوط به فقدان داستانهای شخصی در مورد تجربه زندگی است. به همین دلیل است که داستان راشد بسیار قابل توجه است! ما معتقدیم که جامعه تراجنسی، کمتر شنیده شده، کمتر نمایندگی شده و نیازمند بیشترین توجه است. ما همچنین معتقدیم که شجاعت او در به اشتراک گذاشتن داستانش، موجب ایجاد امید، رویکرد مثبت و افزایش آگاهی در این رابطه میشود: ما به اینکه تریبونی برای شنیده شدن صدای راشد هستیم، افتخار میکنیم. “

تراجنسی ها در پس زمینه:

عکاس صاحب سبک و خلاق راشد، که میخواهد ناشناس باقی بماند، گفت که عکاسی از راشد بدون بالا پوش اهمیت داشت. او گفت: “تراجنسی ها تقریبا همیشه در پس صحنه نگه داشته میشوند و به عنوان “غیر قابل فروش” یا “بسیار بحث برانگیز” نادیده گرفته می شوند. ما می خواستیم حمایتی را که برای یکدیگر داریم را به نمایش بگذاریم. از آنجایی که ما می دانیم که ستایش خلاقیت و استفاده از بدن ما در رسانه ها در حالی که هویت کامل ما نادیده گرفته میشود، ناراحت کننده است. وقت آن است که ما بر روی بدن تمرکز داشته باشیم. ما می خواستیم بر این که تطبیق جنسیت راشد، به او امکان نشان دادن آزادانه بالا تنه اش را، تنها به این دلیل که در کلیشه های جنسیتی مرد و زن مورد قبول رسانه ها میگنجد، میدهد، تاکید کنیم.”

بسیاری از رسانه ها تصاویری از نوک سینه های مردان را مجاز میدانند اما نمایش نوک سینه های زنان را خیر.

موسی الشدیدی، نویسنده داستان راشد، با این دیدگاه موافق است.

او گفت: “تلاش برای دوست داشتن بدن، مثل مبارزه در جهانی است که شما را زشت، نامطلوب و غلط میداند! مالکیت بدن، یک اثر اسطورهای است و برای راشد که بدن خود را با تحمل شرایطی دشوار به دست آورده است، چنانکه او با لبخند به من گفت که طی مراحل تطبیق جنسیت برای او مثل خوابی است که او از آن با پیروزی پرید، باید برجسته شود.”

حقوق دگرباشان جنسی در اردن:
فعالیت جنسی همجنسخواهانه در اردن قانونی است.

در سال ۲۰۱۴، بالاترین دادگاه کشور اجازه داد تا یک زن تراجنسی اسم قانونی و جنسیت اش را پس از ارائه گزارش پزشکی از استرالیا در رابطه با مراحل تطبیق جنسیت اش، تغییر دهد. با این حال، در ماه آوریل سال جاری، مجلس اردن عمل جراحی “تغییر جنسیت” را غیر قانونی اعلام کرد. 

نگرش جامعه نسبت به حقوق دگریاشان جنسی تا حد زیادی تبعیض آمیز است. تحقیق سال ۲۰۱۳ Pew نشان داد که ۹۷ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی بر این باورند که “همجنس گرایی نباید تحمل شود”.

شماره جدید My.Kali از تاریخ ۲۷ سپتامبر به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/topless-trans-man-arabic-magazine/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)