یک دادگاه فدرال تصریح کرد که وزارت امور خارجه ایالات متحده نمی تواند درخواست گذرنامه شهروندان را فقط به این دلیل که یک شهروند در فرم درخواست گذرنامه جنسیت مرد یا زن را انتخاب نکرده است، را رد کند.

دانا زیم، ساکن کلرادو، که میان جنسی و با جنسیتی غیر دوگانه است، در سال ۲۰۱۵ از وزارت امور خارجه شکایت کرد. دانا به هنگام درخواست دریافت گذرنامه، خواستار نشانگر جنسیت “X” شد، اما وزارت امورد خارجه با درخواست او مخالفت کرد. 

در روز چهارشنبه (۱۹ سپتامبر)، رابرت جکسون، قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده آمریکا، تصمیم وزارت امور خارجه را “خودسرانه و فریبکارانه” دانست.

این قاضی در حکم خود نوشت: “پیوستن به مجموعه ای از سیاست های داخلی که به وجود افراد میانجنسی فکر نمی کند، دلیل خوبی برای رد درخواست صدور گذرنامه نیست”.

پل د. کاستیلو، وکیل پایه یک سازمان Lambda Legal، که نمایندگی زیم را به عهده داشت، گفت: “اکنون، زمان خوبی برای دانا زییم و دیگر شهروندان غیر باینری این کشور برای به رسمیت شناخته شدن و احترام به آنها است.”

وی همچنین گفت که شهروندان میان جنسی و با جنسیت غیر دوگانه باید بتوانند “به صورت آشکارا و صحیح زندگی کنند و به راحتی و آزادانه در جهان سفر کنند”.

به گفته یک پست در وب سایت Lambda Legal، زیم گفت: “من نمی خواهم در فرم درخواست گذرنامه دروغ بگویم. من نباید مجبور به دروغ باشم، و قاضی در این مورد با من موافق است.”

‘ایکس’:
به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که این تصمیم را بررسی کرده و هماهنگی های لازم را با وزارت دادگستری در مورد مراحل بعدی انجام خواهد داد.

تعدادی از ایالات در آمریکاه به ساکنان اجازه انتخاب گزینه “X” را به عنوان بیان جنسیتی شان در گواهینامه رانندگی و مدراک شناسایی دولتی انتخاب کنند. این ایالات شامل کالیفرنیا، واشنگتن و مین هستند.

علاوه بر این، تعدادی از کشورها، گذرنامه هایی با نشانگر جنسیت غیر از مرد و زن را صادر می کنند. این کشورها شامل استرالیا، بنگلادش، کانادا، دانمارک، آلمان، هند، مالت، نپال، نیوزیلند و پاکستان است.

زیم با ویژگی های جنسی مبهم متولد شد. اما والدین و پزشکان تصمیم گرفتند که جنسیتش را به عنوان یک پسر انتخاب کنند. به همین دلیل، آنها او را تحت عمل جراحی غیرقابل برگشت و غیر ضروری قرار دادند. زیم سالها بعد از این واقعیت که میانجنسی به دنیا آمده است، مطلع شد. به همین دلیل، زیم اکنون از ضمایر خنثی جنسیتی استفاده می کند.

زیم در حال حاضر به عنوان مدیر کارزار حمایتی از میانجنسی ها و دفاع از حقوق برابر برای آنها مشغول به کار است.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/us-cant-deny-passport-to-non-binary-intersex-citizen-rule

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)