بیش از چهار ماه پس از تغییر تاریخی در دولت در مالزی، جامعه ی دگرباشان جنسی از بی اعتنایی به حقوق شان در این کشور ناراضی هستند.

مهاتیر محمد، رهبر جدید مالزی، با دولت ائتلافی اش با حزب پاکاتان هاراپان وعده داده است تا به وضعیت حقوق بشر در این کشور پرداخته و سازمان مالزی جدید را برای این منظور راه اندازی کند.

ک بازیگر و کارگردان دگرباش جنسی در کوالالامپور، پایتخت این کشور، به Gay Star News گفت: “واقعیت این است که هیچ چیز تغییری نکرده است. من هنوز هم احساس شهروندی ارزشمند را ندارم”.

در طی دو ماه گذشته، مالزی دو زن را برای تلاش به برقراری رابطه جنسی همجنسخواهانه مجازات کرد. پلیس همچنین به قدیمی ترین باشگاه همجنسگرایان در کشور حمله کرد. علاوه بر این، وزراء و سیاستمداران علیه جامعه دگرباشان جنسی سخن گفته اند.

 گروه عدالت برای خواهران که از حقوق تراجنسی ها در مالزی دفاع میکند، گفت: “جامعه ی دگرباشان جنسی، که مدتها تحت پیگرد رژیم قبلی بوده است، از دولت جدید نیز در امان نبوده است.”

محقیق سازمان عفو بین الملل، راشل چوها هوارد، به Gay Star News گفت: “از زمان به قدرت رسیدن حزب پاکاتان هارپان، ما شاهد بدتر شدن وضعیت حقوق دگرباشان جنسی بوده ایم.”

همجنسگرایی در مالزی تحت بند ۳۷۷ قانون مجازات این کشور، غیر قانونی است. هفته گذشته، این قانون همجنسگراستیز در هند لغو شد. در نظرسنجی سال ۲۰۱۳، ۸۶ درصد از مالزیایی ها معتقد بودند که همجنسگرایی نباید پذیرفته شود. فقط ۹ درصد از آنها بر این باور بودند که همجنسگرایی باید پذیرفته شود.

چه اتفاقی افتاده است؟
در ماه ژوئیه، نومن عفیفی، فعال حقوق دگرباشتن جنسی که برای وزیر ورزش کار می کند، از سمت خود استعفاء داد. او در بیانیه ای نوشت: “واکنش و تهدیدات مبلغان مخالف باعث شده که من نتوانم وظایف خود را انجام دهم.”

در اوایل ماه اوت مقامات عکس های دو فعال جنبش آزادی را از نمایشگاه عکاسی در پاننگ، حذف کردند. وزیر امور دینی گفت: “ما از ارتقای فرهنگ دگرباشان جنسی در مالزی حمایت نمی کنیم.”

در همان ماه، مقامات در کوالالامپور، پایتخت مالزی، به باشگاه همجنسگرایان Blue Boy حمله کردند. پلیس در ۳۰ سال گذشته  به این باشگاه حمله نکرده است.

مهمترین نکته، دادگاه سیاریا مالزی تحت دولت محافظه کار ترنگانو، دو زن را برای تلاش به برقراری رابطه جنسی همجنسخواهانه مجازات کرد. در کمال نگرانی، ایالت پهانگ در مالزی، گفته است که در حال بررسی وضع مجازات تازیانه برای چنین جرم هایی است.

حامیان حقوق دگرباشان جنسی وضعیت رو به وخامت دگرباشان جنسی در مالزی را محکوم کرده اند. دولت در برابر اعتراض های گروه های حقوق بشری محلی و بین المللی، به ارائه پاسخ های مبهم و غالبا متضاد بسنده کرده است.

فیل روبرتسون ، مسئول بخش آسیای سازمان دیده بان حقوق بشر (HRW) آسیا به Gay Star News گفت: “به نظر می رسد دولت، به دلیل ترس از حملات سیاسی در صورت حمایت از حقوق دگرباشان جنسی، در این رابطه آرایشی تدافعی به خود گرفته است.”

نخست وزیر ماهاتیر، اجرای حکم تازیانه در این ماه را محکوم کرد. او گفت که “این حکم، منعکس کننده عدالت یا شفقت اسلام نبوده است”.

با این حال، ماهاتیر در انتخابات ماه مه، نظرات خود را در رابطه با همجنسگرایی روشن ساخت. او به گاردین گفت: «من یک مسلمان هستم و ما این مساله را قبول نمی کنیم.”

آینده سوال برانگیز:
یک ائتلاف از گروه های مدافع حقوق دگرباشان جنسی در مالزی، دولت پاکاتان هاراپان را به پیروی از وعده های انتخاباتی اش  دعوت کرد. این دولت وعده داده است که “در رابطه با حقوق بشر در مالزی در جهان تاریخ ساز شود”.

آنها در بیانیه ای اعلام کردند: “رهبران منتخب ما مسئولیت دارند تا از حفاظت آزادی های اساسی شهروندان چنان که در قانون اساسی ذکر شده، اطمینان حاصل کنند.”

در همین حال، شورای دادگستری مالزی و گروه اقدام مشترک برای برابری جنسیتی (JAG) به طور جداگانه از دولت خواستند که مجازات های بدنی را متوقف کند. JAG از دولت جدید خواست تا “اراده سیاسی و شجاعت اش برای یک بار برای همیشه، برای مقابله با چنین قوانین غیر اخلاقی نشان دهد.”

علاوه بر این، گروه های حقوق بین الملل از مالزی خواستند تا به اجرای قوانین ناقض حقوق پایان دهند. رابرتسون از HRW، دگرباشان جنسی مالزی را به تماس با سازمان ملل متحد، دیپلمات ها، گروه های جامعه مدنی و رسانه ها تشویق کرد. او مردم مالزی را به تغییر در نگرش آنها در مورد دگرباشان جنسی دعوت کرد.

او گفت: “حق حفظ حریم خصوصی، حق انتخاب گرایش جنسی و جنسیت و تضمین عدم تبعیض، باید بخش مهمی از مالزی تبدیل شود.”

چوآ هوارد از عفو بین الملل از جامعه بین المللی خواست تا دولت مالزی را برای پایبندی به تعهداتش در رابطه با حقوق بشر تحقق تحت فشار قرار دهند. او همچنین اظهار داشت که در ماه نوامبر سازمان ملل متحد سابقه حقوق بشر مالزی را بررسی خواهد کرد.

ما همه جا هستیم؛ آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende

منبع:
https://www.gaystarnews.com/article/what-is-happening-to-lgbti-rights-in-malaysia/#gs.MX_jgxM

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)