سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۷ شهریور ۱۳۹۷: علی‌رغم هشدارهای سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و بیانیه گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد که دیروز منتشر شد، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی به اجرا درآمد. از سرنوشت لقمان و زانیار مرادی، دو زندانی سیاسی کرد که بیم اعدام آنان می‌رفت، تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی به دست نیامده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کرد، صبح امروز، شنبه ۱۷ شهریور ماه، در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شد. حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی خبر اعدام وی را تایید کرد.

رامین درحالی که در اعتصاب غذا بسر می‌برد، از حدود یک هفته پیش به سلول‌های انفرادی بند پنج زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

رامین حسین‌پناهی روز جمعه ۲ تیر ماه سال ۱۳۹۶ به ضرب گلوله نیروهای سپاه در سنندج زخمی و سپس بازداشت شد. ماموران سپاه مدعی شدند که وی با آن‌ها درگیری مسلحانه داشته است، ولی خانواده این زندانی موضوع درگیری مسلحانه را رد می‌کنند. رامین در دادگاهی چند دقیقه‌‌ای به اتهام «بغی، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله» به اعدام محکوم شده است.

دو زندانی سیاسی کرد دیگر به نام‌های زانیار مرادی و لقمان مرادی نیز از روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه به سلول انفرادی منتقل شده بودند و روز جمعه بر خلاف روال معمول از خانواده ایشان خواسته شد که برای ملاقات از مریوان به زندان رجایی شهر کرج مراجعه کنند. مسئولان هیچ اشاره‌ای به اعدام قریب الوقوع این دو زندانی نکرده بودند و حتی به خانواده نیز گفته نشد که این ملاقات آخر است. تا لحظه تنظیم این خبر، از سرنوشت زانیار و لقمان اطلاعی در دست نیست.

یکی از بستگان زانیار مرادی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «زندان به ما گفتند که اطلاعات آنها را تحویل گرفته و ما دیگر خبر نداریم. به دادگاه انقلاب هم که مراجعه کردیم گفتند مسئول پرونده‌های امنیتی امروز نیست و بروید و فردا بیایید.»

زانیار مرادی و لقمان مرادی مرداد ماه سال ۱۳۸۸ توسط وزارت اطلاعات شهر سنندج در شهر مریوان بازداشت شدند. پس از چند ماه این دو زندانی جوان به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی منتقل می‌شوند و در یک دادگاه کوتاه به اتهام «محاربه از طریق اقدام علیه امینیت ملی، عضویت در حزب کومله، ترور پسر امام جمعه مریوان، جاسوسی برای انگلیس، برهم زدن امنیت در زمان حضور آقای خامنه‌ای در مریوان» محاکمه و به اعدام در ملاء عام محکوم می‌شوند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com