استرس یا تنش هر نوع فشار یا محرک روانی است که شخص نتواند با آن کنار بیاید.
علت ایجاد استرس در هر شخصی متفاوت است. چیزی که برای شما استرس‌زا است ممکن است برای دوست صمیمیتان استرس‌زا نباشد.
زمانی که دچار استرس می‌شویم بدن ما هورمون کورتیزول (معروف به هورمون استرس‌زا) تولید میکند که منجر به افزایش ضربان قلب، عمیق‌تر شدن تنفس و افزایش جریان خون به قلب و ماهیچه‌ها می‌شود.
خبر خوب این است که راهکارهایی وجود دارد که ما بتوانیم به‌محض بروز استرس، اثر آن را تخفیف دهیم یا به‌کل از بین ببریم.

🔴 در ادامه چند راهکار مفید و ساده را معرفی می‌کنیم:

▪️ ده دقیقه در یک فضای سبز و آرام مانند پارک قدم بزنید. قدم زدن، به بدن کمک می‌کند تا اندورفین تولید کند که کاهنده هورمون‌های استرس است.

▪️ تمرینات مربوط به تنفس برای آرام‌سازی بدن را انجام دهید.
(تنفس کارآمد: https://t.me/rainbowhelp/465)

▪️ تصویرسازی کنید. هر جا که هستید در محل کار، اتوبوس یا منزل؛ وضعیت راحتی پیدا کنید و یک موقعیت شاد و آرامش‌دهنده را تصویرسازی کنید. این موقعیت می‌تواند به‌سادگی خوردن ساندویچ موردعلاقه‌تان در یک پارک آفتابی باشد. همچنین می‌توانید اهداف و آرزوهایی که دارید را در حالی تجسم کنید که به آن‌ها رسیده‌اید.

▪️ موبایل و کامپیوتر خود را موقتاً کنار بگذارید و به سرگرمی بپردازید که باعث ایجاد آرامش در شما می‌شود. عصر مدرن باعث شده تا اشخاص بیش از گذشته به‌طور مداوم در معرض انواع اخبار استرس‌زا قرار بگیرند و این رویارویی مداوم باعث استرس، اضطراب و حتی بروز افسردگی در اشخاص می‌شود. پس از چند ساعت کار به خود استراحت بدهید و از عوامل استرس‌زا دور شوید. مثلاً ساعت نهار یا صرف چای را پشت میز خود درحالی‌که به انبوه کارهای عقب‌افتاده خیره شده‌اید، سپری نکنید و به حیاط شرکت، کافه و یا حتی پارکی نزدیک بروید.

 

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com