سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ شهریور ۱۳۹۷: سه زندانی که با اتهام “محاربه و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده‌اند در زندان مرکزی زاهدان به سلول انفرادی منتقل شدند. نگرانی از انتقام جویانه بودن اعدام این زندانیان.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، شنبه ۱۰ شهریور ماه، سه زندانی که با اتهام “محاربه و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده‌اند در زندان مرکزی زاهدان به سلول انفرادی منتقل شدند.

این زندانیان ساعت ۱۰ صبح روز جاری آخرین ملاقات را با خانواده خود انجام داده‌اند.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “این سه نفر در طول مدت بازداشت به شدت شکنجه شده‌اند و در روند دادرسی ایشان بی‌عدالتی‌های زیادی صورت گرفته است. دادگاه ایشان غیر علنی بوده و خانواده از روند پرونده اطلاعی ندارند.” وی همچنین گفت: “روز جمعه در سراوان درگیری مسلحانه بین جیش العدل و سپاه پاسداران اتفاق افتاده و انتقال این سه زندانی برای اعدام انتقام این درگیری است.”

هویت این زندانیان اسماعیل شه‌بخش، درمحمد شه‌بخش و حیات الله شه‌بخش احراز شده است.

خبرگزاری هرانا در خصوص این زندانیان نوشت؛ این زندانیان متهم به مشارکت در یک درگیری مسلحانه با نیروی انتظامی در تاریخ ۱۶ تیرماه ۹۴ هستند که در آن یک سرهنگ نیروی انتظامی به قتل رسیده است. با اینکه هر سه منکر عاملیت در قتل مامور مورد اشاره هستند با این حال علاوه بر پرونده‌ای که با اتهامات امنیتی همراه است در پرونده دیگری به آمریت در قتل نیز متهم شده‌اند.

گفتنی است، ۴ آبان ماه ۱۳۹۲ نیز مقامات قضایی ۱۶ زندانی بلوچ که با اتهام “محاربه” و “اتباط با گروه‌های مسلح” به اعدام محکوم شده بودند را در واکنش به حادثه کشته شدن ۱۸ مرزبان ایرانی در سراوان اعدام کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)