سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ شهریور ۱۳۹۷: یازده روز پیش، یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود بطور مخفیانه در زندان مراغه اعدام شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، یازده روز پیش، ۳۰ مرداد ماه، یک زندانی در محوطه زندان مراغه (آذربایجان شرقی) اعدام شده است. هویت این زندانی “جعفر صمیمی” ۳۶ ساله، فرزند حشمت و اهل بناب احراز شده است که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “جعفر صمیمی سال ۹۳ به اتهام قتل در طی یک درگیری بازداشت شد. در گیری وی با شخصی به نام [(ع. پ) نام مقتول در نزد سازمان حقوق بشر ایران محفوظ است] بر سر چک و سفته بوده است و در این در گیری (ع. پ) به قتل میرسد.”

اعدام این زندانی با وجود گذشت یازده روز از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده و در دسته اعدام‌های مخفیانه طبقه بندی میشود.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)