✅ همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی چیست؟
ترس و/یا تنفر بدون دلیل منطقی نسبت به افراد همجنس‌گرا/دوجنس‌گرا و یا افرادی که تصور می‌شود ممکن است همجنس‌گرا/دوجنس‌گرا باشند.
درنتیجه‌ی این احساسات منفی و غیرعقلانی، طیفی از رفتارهای خشونت‌آمیز و تبعیض‌آمیز توسط افراد همجنس‌گراستیز و دوجنس‌گراستیز انجام می‌شود که باعث ایجاد انواع آسیب جسمی و روحی به افراد هدف این هراس و ستیز می‌شود و سلامت زندگی شخصی و اجتماعی آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

✅ همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی چه تأثیری بر نوجوانان دارد؟
نوجوانانی که در معرض همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی قرار می‌گیرند دچار افت تحصیلی می‌شوند و ممکن است به دلیل رفتار همجنس‌گراستیزانه/دوجنس‌گراستیزانه‌ی اطرافیان (معلم‌ها، مدیر، ناظم، سایر دانش‌آموزان) و ترس و خشمی که خود از این موقعیت ناخوشایند، احساس می‌کنند؛ در کلاس‌ها شرکت نکنند و یا نامنظم شرکت کنند.
همچنین در اغلب موارد عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس این افراد کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه‌ آن‌ها نمی‌توانند از تمام پتانسیل خود برای رسیدن به موفقیت‌های تحصیلی استفاده کنند.
نوجوانانی که با پریشانی‌ها و ترس‌هایشان به‌طور صحیح برخورد نمی‌شود و کمک، حمایت و پشتیبانی لازم در مواجه با همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی را از والدین و مربی و اطرافیان خود دریافت نمی‌کنند اغلب در دوره جوانی دچار انواع مشکلات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و وابستگی به الکل و مواد مخدر می‌شوند.
مدارسی که همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی را نادیده می‌گیرند و یا خود یکی از عوامل ایجاد همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی هستند نه‌تنها کمکی به افراد آسیب‌دیده نمی‌کنند بلکه نمی‌توانند به دیگر دانش‌آموزان خود نیز ویژگی‌های مهم اخلاقی مانند پذیرش، درک و احترام به افراد را آموزش دهند.
آن‌ها در آموزش احترام به تفاوت‌ها شکست می‌خورند و آزارگران را بدون تلاشی برای آگاهی بخشی و یا جریمه به دلیل رفتار اشتباهشان به درون جامعه می‌فرستند تا به آزارشان ادامه دهند.

✅ مشکل اصلی چیست؟
در اینجا همجنس‌گرا/دوجنس‌گرا بودن مسئله اصلی در ایجاد نارضایتی و عدم خشنودی افراد نیست. مشکل اصلی وجود همجنس‌گراستیزی/دوجنس‌گراستیزی است که افراد با آن روبه‌رو می‌شوند. عکس‌العمل منفی اطرافیان به گرایش جنسی افراد است که باعث ترس آن‌ها برای شناخت بیشتر خود و قبول این متفاوت بودن می‌شود و مجبورشان می‌کند تا با استرس ناشی از در اقلیت جنسی بودن مواجه شوند.

 

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)