مبارزان حقوق تراجنسی ها دانشگاه براون را برای تحقیقی که مدعی است اخیرا جوانان زیادی دچار اختلال جنسیتی هستند، مورد انتقاد قرار داده اند. این تحقیقات بحث برانگیز و مقاله خبری مربوط به آن، اکنون به دلیل اعتراضات فعالان حقوق دگرباشان جنسی از وب سایت دانشگاه حذف شده است.

این تحقیق که از یک نظرسنجی با نود سوال چند گزینه ای تشکیل شده بود، نتیجه گرفت که اختلال جنسیتی، نتیجه سرایت “اجتماعی بین همسالان” است. این تحقیق این مساله را “اختلال جنسیت سریع” در میان نوجوانان و بزرگسالان جوان نامیده است.

این تحقیق همچنین ادعا کرده است که روه هایی که شامل افراد تراجنسی هستند، افزایش فزاینده ایی از افرادی که خود را تراجنسی میدانند، دیده میشود.

فاکس فیشر، با جنسیت سیال و فیلمساز، به PinkNews گفت که این تحقیق پس از انتشار و در وهله اول “هشدار دهنده و تکان دهنده” بود.

فیشر گفت: “اصطلاح «اختلال جنسیت سریع» در این پژوهش، به اینکه تراجنسی بودن مد شده است و چیزی است که بچه ها آنرا یاد میگیرند، اشاره دارد. هیچکس نمیتواند در رابطه با جنسیت به کسی تعلیم بدهد یا نفوذ کند. دسترسی به حمایت های اجتماعی و مراقبتهای بهداشتی  هم به راحتی داده نمی شوند. پشت دانش امروز ما از جنسیت، بر خلاف علوم شبه برانگیز و تحقیقات بی ارزشی نظیر این پژوهش، دهه ها تحقیقات با کیفیت و ارزنده است.”

فیشر نحوه انجام تحقیق که توسط لیزا لیتمن از دانشکده علوم رفتاری و اجتماعی دانشگاه براون انجام شده است، را “اساسا ناقص و پر ایراد” دانست.

فیشر افزود که این مطالعه براساس اصطلاحات و مفاهیمی است که در واقعیت جایی ندارند و هرکسی که با کودکان سر و کار داشته و یا واقعا زمان معینی را با فرزندان تراجنسی، نوجوانان تراجنسی یا افراد تراجنسی گذرانده است، متوجه این مساله میشود.”

این مطالعه که به نام “اختلال جنسیتی سریع در نوجوانان و بزرگسالان: مطالعه گزارش های والدین” – بر اساس پاسخ های ۲۵۶ والدین انجام شده است.

اول، یک فعال و فیلمساز غیر باینری، با انتقاد از این تحقیقات، به PinkNews میگوید: “هدف این تحقیق، رفاه جوانان نیست، بلکه از جایگاه جنجال و تعصب انجام شده است، و باید برای زیان آور بودن برای کودکان و خدماتی که به شدت نیاز دارند، محکوم شود. “

دکتر بیس مارکوس، دبیر دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون، پس از حذف پژوهش از وب سایت موسسه، نامه ای را در پاسخ به انتقادهای انجام شده از این تحقیقات را منتشر کرد.

در این نامه، مارکوس اذعان کرد که مدرسه شکایات در مورد اعتبار این مطالعه را از اعضای جامعه دگرباشان جنسی دریافت کرده است.

وی می نویسد: “دانشکده بهداشت عمومی نگرانی های اعضای جامعه براون را مبنی بر این که نتیجه گیری این مطالعه می تواند موجب بی اعتبار کردن تلاش ها برای حمایت از جوانان تراجنسی و نادیده گرفتن شده دیدگاه های اعضای جامعه تراجنسی ها شود، را شنیده است.”

مارکوس افزود: “تعهد مدرسه به مطالعه و حمایت از سلامت و رفاه مردم و اقلیت های جنسی و جنسیتی بی نظیر است”.

او همچنین گفت که “تحقیقات بیشتر و بهتری” برای راهبری پیشرفت در سلامت جامعه دگرباشان جنسی ضروری است.

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‌‎فیس بوک ما:
‌‌‌‌‏https://m.facebook.com/DharmaMartia
وب سایت ما:‏
‌‌‏http://dharmamartia.org
‌‎صفحه خبر وب سایت :
‏http://news.dharmamartia.org/
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‌‎
کانال تلگرام ما:
‌‌‏https://telegram.me/DharmaMartia
‌‎همکاران ما:
‌‌‏رسانه همیاری: ‌‌‏
‏http://media.hamyaari.ca
‌‌‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
‏www.tribunezamaneh.com/archives/author/dharma-martia
سایت پلنت ترنسجندر:
‏www.planettransgende
منبع:
https://www.pinknews.co.uk/2018/08/29/brown-university-gender-dysphoria-study/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)