در مواجهه با حرف‌ها و رفتارهای همجنس‌گراستیزانه/ترنسجندرستیزانه چه خود هدف باشیم چه دیگری، رفتار درست این است که ساکت و تماشاچی نباشیم.
قطعاً کسی انتظار ندارد با یک گفتگو و تذکر کوتاه شخص همجنس‌گراستیز/ترنسجندرستیز عقایدش را کنار بگذارد اما اگر هربار که چنین رفتاری از او سر بزند با فردی مواجه شود که به او تذکر می‌دهد این رفتار اشتباه است، جرقه‌ای در فرد ایجاد می‌شود که در رفتار و حرف خود بازنگری کند و یا حتی علاقه پیدا کند که در راستای موضوعی که به او تذکر داده شده، تحقیق کند و اطلاعات بیشتری کسب کند. این بسیار خوب است زیرا علت اصلی بخشی از رفتارهای همجنس‌گراستیزانه/ترنسجندرستیزانه ریشه در ناآگاهی و بی‌اطلاعی افراد دارد اما برای اینکه چنین اتفاقی رخ بدهد فرد تذکر دهنده نیز باید چند نکته را رعایت کند.

مورد اول رعایت ادب و احترام است. با توهین و تحقیر نمی‌توان کسی را تشویق به مطالعه و افزایش آگاهی کرد حتی اگر طرف مقابل شما اقدام به فحاشی کرد، خون‌سردی خود را حفظ کنید. قرار نیست شما خود را تا حد او پایین بیاورید. خیلی محکم و جدی تذکر بدهید و عقب‌نشینی نکنید اما اجازه ندهید خشم و توهین طرف مقابل شما را هم به فردی خشمگین و فحاش تبدیل کند.

مُماشات نکنید. وقتی فردی حرف همجنس‌گراستیزانه/ترنسجندرستیزانه‌ می‌زند و شما به او تذکر می‌دهید اگر طرف مقابل با شوخی یا توجیه کردن درصدد بی‌اهمیت جلوه دادن موضوع است شما نباید با او همگام شوید. هوشیار باشید که حتی ممکن است طرف مقابل بحث را به بیراهه بکشاند. مثلاً از شما تعریف مثبت کند یا در ظاهر با شما موافقت کند اما در ادامه صحبتش تفکرات همجنس‌گراستیزانه/ترنسجندرستیزانه‌ی خود را به چیز بی‌ربطی نسبت دهد یا آن‌ها را در شکل و شمایل دیگری دوباره تحویل شما دهد.
مثال:
البته صحبت من به همجنس‌گراها نبود و منظورم همجنس‌بازها بودند!
یا
من منظورم ترنس‌های غیرواقعی هستند!

اطلاعات خود را بالا ببرید. قرار نیست در حد یک متخصص حوزه جنس و جنسیت اطلاعات تخصصی داشته باشید اما حداقل اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که هم‌اکنون دارید بروز و صحیح هستند. هیچ‌چیز بدتر از این نیست که وقتی در حال اعتراض به حرکتی همجنس‌گراستیزانه/ترنسجندرستیزانه هستید و قصدتان افزایش آگاهی است، اطلاعات غلط یا قدیمی که دیگر معتبر نیستند را ارائه دهید.

نکته آخر اینکه دیگران را هم تشویق کنید که از حالت تماشاچی بودن دربیایند و هرکجا توانستند به افراد ترنسجندرستیز/همجنس‌گراستیز تذکر دهند.

 

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com