سازمان حقوق بشر ایران؛ پنجم شهریور ۱۳۹۷: امروز سه وکیل مدافع رامین حسین‌پناهی، زندانی محکوم به اعدام، با انتشار خبر آغاز اعتصاب غذا و اقدام وی برای دوختن لبانش، هشدار دادند که خطر اجرای حکم اعدام رامین در روزهای آتی بسیار زیاد است.

سازمان حقوق بشر ایران خواهان واکنش فوری جامعه جهانی برای توقف و لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده است.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی این سازمان، گفت: «رامین حسین‌پناهی در یک پروسه غیرعادلانه توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده است. حکم اعدام وی علاوه بر غیرانسانی بودن، به دلیل فقدان دادرسی عادلانه، غیرقانونی است و باید بلافاصله لغو شود.»

متن اطلاعیه وکلای رامین حسین پناهی در مورد اعتصاب غذا و خطر اعدام این زندانی سیاسی به شرح زیر است:

«در شرایطی که متاسفانه کلیه راههای ارتباطی موکل رامین حسین پناهی به بیرون از زندان قطع شده است، اخبار واصله به خانواده و وکلای این زندانی حکایت از این دارد که رامین حسین پناهی که بصورت ناگهانی و غیر قانونی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شده است، به دلایل زیر:

١- محرومیت از حقوق قانونی خود از جمله خدمات درمانی بیرون از زندان که به تایید مقامات بهداری زندان مرکزی سنندج رسیده است.

٢- قطع غیر قانونی ارتباط تلفنی با خانواده و وکلایش و ممانعت از ملاقات.

٣- محرومیّت از حقوق مساوی با سایر زندانیان و عدم ارائه خدمات داخل زندان.

۴- غیر قانونی و غیر عادلانه دانستن حکم صادره و ضرورت رسیدگی مجدد به اتهامات انتسابی در چارچوب راهکارهای قانونی.

لبان خود را دوخته و دست به اعتصاب غذا زده است و حسب اعلام تا زمان برآورده شدن درخواستهای قانونی اش به اعتصاب غذا خود ادامه خواهد داد. ضمن اینکه طبق اخبار واصله به خانواده موکل، نامبرده از شامگاه چهارم شهریورماه توسط ماموران از زندان رجائی شهر خارج کرده و هیچ اطلاعی از وضعیت و شرایط وی برای وکلا و خانواده وجود ندارد.

اینجانبان بعنوان وکلای رامین حسین پناهی با تاکید چند باره بر غیرقانونی بودن انتقال نامبرده به زندان رجائی شهر، از کلیه مقامات قانونی و مسئول درخواست می‌نمائیم موانع موجود در برخورداری نامبرده از کلیه حقوق قانونی را برطرف نمایند و تمهیداتی فراهم گردد تا در پرتو رسیدگی عادلانه و قانونی حکم شایسته و عادلانه صادر شود.

شرایط موجود بیم اجرای حکم را در روزهای آتی بیش از پیش کرده و این در حالی ست که با توجه به در جریان بودن رسیدگی به درخواستهای تقدیمی به مراجع صالحه از جمله اعاده دادرسی موضوع مواد ۴٧٧ و ۴٧۴ قانون آئین دادرسی کیفری و درخواست عفو که تمامی این موارد ملازمه قطعی و منطقی با توقف اجرای حکم دارد، ضروری است از اجرای حکم خودداری گردیده و فرصت‌های قانونی موجود در اعتراض به حکم و یا برخورداری از عفو مانند هر زندانی و محکوم دیگری برای رامین حسین پناهی نیز فراهم گردد.

امضاء:

مازیار طاطائی

حسین احمدی‌نیاز

عثمان مزیّن

دوشنبه ۹۷/۶/۵

بیشتر بخوانید:

خطر اعدام قریب الوقوع رامین حسین پناهی؛ انتقال به سلول انفرادی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)