سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۸ مرداد ۱۳۹۷: طبق اطلاعاتی که اخیراً به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده است، اوایل ماه مرداد سال جاری، شش زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه، شش زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. این زندانیان همگی با اتهام قتل عمد، محکوم به قصاص نفس (اعدام) بودند و صبح شنبه، ششم مردادماه، از بندهای مختلف زندان رجایی شهر از جمله بند ۶ و بند ۳ به سلول انفرادی منتقل شده بودند.

تنها یکی از این هفت تن با اخذ مهلت از شاکیان پرونده به سلول خود بازگشت و بقیه به دار آویخته شدند.

با وجود گذشت ۱۸ روز از اعدام این زندانیان، رسانه‌های داخل ایران یا روابط عمومی قوه قضائیه، خبری از این رویداد منتشر نکرده‌اند. تعداد بالای اعدام‌های اعلام‌نشده در کنار ایجاد فضای رعب و وحشت در زندان‌ها و هشدار نسبت به انتقال اخبار به خارج از زندان، این احتمال را مطرح می‌کند که تعداد اعدام‌ها در ماه‌های گذشته بسیار بیش از ارقامی باشد که نهادهای حقوق بشری از آن آگاه می‌شوند. سرکوب فعالان حقوق بشر ایرانی که در امر اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی فعالیت می‌کنند، بر این نگرانی افزوده است.

طی ماه میلادی گذشته، اعدام ۳۶ زندانی در زندان‌های مختلف ایران توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران به ثبت رسید که از این بین ۲۴ زندانی با اتهام قتل عمد اعدام شده بودند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)