سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۵ مرداد ۱۳۹۷: یاسر اکبری اعلم، از دراویش گنابادی بازداشت شده در گلستان هفتم، با حکم دادگاه انقلاب به پنج سال زندان محکوم شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، یاسر اکبری اعلم، از دراویش گنابادی زندانی در زندان فشافویه از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۵ سال زندان محکوم شده است.

یاسر اکبری اعلم ۳۵ ساله و ساکن تهران در تاریخ ۳۰ بهمن ماه توسط نیروهای لباس شخصی و ماموران ضد شورشی که خیابان پاسداران را محاصره کرده بودند بازداشت شد.

یک منبع مطلع در خصوص پرونده وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «یاسر را ابتدا با چشم بند به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند، اما به دلیل شکنجه و ضرب و شتم در طی بازجویی‌ها که منجر به آسیب دیدگی جدی کمر و وخامت حال وی شده بود به بیمارستان منتقل می‌شود. او در بیمارستان یک ماه بصورت بازداشت نگهداری می‌شود و بعد از یک ماه از بیمارستان به زندان فشافویه منتقل می‌شود.»

این منبع در ادامه افزود: «در دادگاه اولیه در یک دادگاه پنج دقیقه‌ای توسط قاضی صلواتی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تمرد از دستور پلیس و اخلال در نظم عمومی در مجموع به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. در این مدت اجازه گرفتن وکیل مستقل هم به ایشان داده نشد. یاسر از روز اول در بازداشت بوده و اجازه آزادی موقت با وثیقه هم به وی داده نشده است. روز شنبه ۲۰ مرداد نیز دادگاه تجدید نظر او در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی زرگر برگزار شد که احتمالا مانند سایر دروایش قرار است حکم وی عینا تایید شود.»

پدر جریان اعتراضاتی که به علت بازداشت خودسرانه نعمت ریاحی، یکی از دراویش گنابادی، مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران شکل گرفت و در تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد، صد‌ها تن از پیروان این جمعیت عرفانی بازداشت شدند و دست‌کم یکی از آنان که محمد راجی نام داشت بر اثر جراحات وارده در حین بازداشت و یا حین بازجویی جان خود را از دست داد. همچنین یک اتوبوس با زیر گرفتن ماموران امنیتی باعث کشته شدن سه تن از ایشان شد. منابع خبری وابسته به حکومت در داخل ایران نام راننده اتوبوس را یاور محمد ثلاث اعلام کردند و مصاحبه‌ای تلویزیونی از او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که روی تخت بیمارستان و با سر و صورت زخمی، مسئولیت حمله را بر عهده گرفته بود. محمد ثلاث بعدا در یک دادگاه شتابزده به سه بار اعدام (قصاص نفس) محکوم و در نهایت حکم وی سحرگاه دوشنبه ۲۸ خرداد ماه در محوطه زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)