ابراهیم نوری، کیومرث اسلامی، جعفر رستمی و غلام‌قلی‌زاده چهار تن از بازداشت‌شدگان مراسم گردهمایی قلعه‌بابک، پس از گذشت چندهفته در وضعیت بلاتکلیفی و بی‌خبری بسر می‌برند.
ابراهیم نوری و جعفر رستمی در بازداشتگاه اوین تهران، کیومرث اسلامی در زندان مغان، و غلام قلی‌زاده در قرنطینه زندان اورمیه هستند که مسئولین امنیتی و قضایی رسیدگی به پرونده آنها، از آزادی موقت آنها ممانعت بعمل آورده‌اند
به گفته خانم زیبا پیله‌ور همسر جعفر رستمی که گزارشات پیگیری آزادی همسرش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر میکند، اتهام آقای رستمی از اقدام علیه امنیت ملی به فعالیت تبلیغی علیه نظام تغییر کرده و در تاریخ ۲۳ تیرماه مراحل بازجویی و تحقیقات در باره وی به اتمام رسیده است.
خانم پیله‌ور این موضوع را از زبان همسرش که موفق به ملاقات با او شده و واحد تحویل وسایل ضبط شده متهمین در بازداشتگاه اوین عنوان کرده و افزوده است: پرونده در شعبه ۷ دادسرای اوین در جریان است.
در این بین هرچند شعبه مذکور قرار وثیقه چهل میلیون تومانی به قید کفالت با دو فیش حقوقی برای وی را صادر کرده ولی همین شعبه بنا بدلایل نامعلوم از پذیرش وثیقه صادره سر باز می‌زند.
رستمی هفت روز از بازداشتش در انفرادی ۲۰۹ بوده و از آن روز تاکنون در بندعمومی-اتاق ۱۳۲ در بلاتکلیفی نگه داشته می‌شود.
ابراهیم نوری دانش‌آموخته زبان انگلیسی، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد اهر و همکار قلمی ماهنامه خط صلح که همزمان و همراه با آقای رستمی در تاریخ ۱۱ تیر دستگیر و به بازداشتگاه اوین منتقل شده در شرایط کاملا نامعلومی بسر می‌برد.
بازپرس پرونده به پیگیرشوندگان وضعیت بازداشت او اعلام کرده که پرونده وی بصورت ویژه دنبال می‌شود و تحقیقات و بازجویی‌ها از این فعال مدنی زمان زیادی خواهد بُرد.
ابراهیم نوری تاکنون بیش از سی بار بازداشت شده و در دو محاکمه اخیر خود جمعا به ۱۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.
کیومرث اسلامی فعال فرهنگی و اجتماعی آذربایجانی سومین بلاتکلیف بازداشت‌شدگان مراسم قلعه‌بابک است.
او در تاریخ ۱۴ تیر در مغان بازداشت و پس از بازجویی همراه با شکنجه که باعث شکستگی در ناحیه سرش شده پس از انتقال به قرنطینه و زندان مغان، علی‌رغم تامین قرار وثیقه صادره از سوی بازپرس پرونده، امکان آزادیش به درخواست نیروهای امنیتی فراهم نشده است.
این فعال مدنی در زندان نیز چندین بار جهت بازجویی تحویل نیروهای امنیتی شده که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.
غلام‌قلی‌زاده فعال مدنی اورمیه نیز که در روز۱۴ تیر‌ماه در شهر کلیبر دستگیر شده و پس از شکنجه شدیدِ منجر به بستری شدن در بهداری نیروی انتظامی، به دستور دادستان اورمیه به بازداشتگاه این شهر انتقال و شرایطش نامعلوم گزارش می‌شود.
غلام قلی زاده ساکن اورمیه؛ این فعال ملی آزربایجانی که روز پنجشنبه ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۷، هنگام عزیمت به تجمع سالانه قلعه بابک توسط نیروهای امنیتی در شهرستان کلیبر بازداشت و مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته بود، پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه اقدام به اعتصاب غذا نموده بود که با پیگیری‌های فعالین ملی آزربایجانی پس از ۱۶ روز اعتصاب با صدور قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی اورمیه منتقل گردیده است.
ایشان؛ بنابر دستور دادستانی اورمیه (خدایی) که گفته است هرفعال اورمیه‌ای که در کلیبر بازداشت گردد، بایستی با برخورد فیزیکی شدید به اورمیه انتقال داده شود و غلام قلیزاده نیز با این دستور مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و به اورمیه منتقل گردیده بود.
؛ غلام قلیزاده ازناحیه چشم راست مورد ضرب قرار گرفته بود به نحوی قادر به دیدن نبوده و با گذشت چندین روز از بازداشتش زخمهای ناشی از جای پوتین شکنجه گران روی سینه این فعال ملی آزربایجانی قابل مشاهده بوده است.
شاهدان عینی گفته بودند؛ ورم روی دستان این فعال شکنجه شده آزربایجانی که با طناب بسته نگه داشته شده بود کاملا مشهود بوده و ۲۴ ساعت را در بهداری نیروی انتظامی جهت جلوگیری از تشنجش نگه داری شده است.
پیگیری‌های صورت گرفته از طرف خانواده غلام قلی زاده تا به دیروز بی جواب بوده؛ به گونه‌ای که مراجع ذیربط امنیتی و منسوبین قوه قضائیه در آزربایجان غربی و اورمیه از محل نگهداری این فعال طفره رفته و به دروغ به خانواده این فعال گفته بوده‌اند که وی در زندان تبریز و زیر حوزه دادگستری آزربایجان شرقی نگهداری می‌شود.
مراسم گردهمایی قلعه بابک در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیر ماه امسال تحت تدابیر شدید امنیتی در کلیبر برگزار شد. در حاشیه این مراسم بیش از هشتاد نفر در سراسر آذربایجان دستگیر و ده‌ها نفر احضار، تهدید و تحت تعقیب قرار گرفتند.
اکثر دستگیر شدگان موقع دستگیری و برخی در حین بازجویی مورد ضرب و شتم، توهین و تحقیر قرار گرفته‌اند.
آزادی یازده فعال بنامهای عباس لسانی، عسگر اکبرزاده، رحیم غلامی، علی واثقی، سعید صادقی‌فر، مرتضی محمدی، سهند معالی، احد آلویی، سالار افشاری، سجاد صدقی و یاشار حسن‌پور نیز موقت و با تودیع وثیقه صورت گرفته است.

ژاله تبریزی
انجمن حقوق بشر ارک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)