شاهزاده رضا پهلوی در گفتگو با کیهان لندن در خصوص اینکه وضعیت اقتصادی ایران می تواند تحت تاثیر گردشگر و جذب توریست رونق یابد، گفت: «ولی شرط اصلی برای اشتغال گذار از این وضعیت است. این حکومت جواب این را نمی تواند بدهد. این حکومت هنوز هم آب ایران را به کویت صادر می کند! خاک ایران را به کجا می فروشد! جزیره کیش را به چین اجاره می دهد! خزر هم که هیچی! همه ما این را می دانیم.»

 

 

توصیه های مشفقانه شاهزاده در حالی است که در زمان مرحوم محمدرضا شاه تحت فشار بریتانیا، بحرین که از دیرباز و پیش از اسلام بخشی از ایران به‌شمار می‌رفت، از ایران جدا و اعلام استقلال نماید.

انگلیسی‌ها با مذاکره‌های پشت‌پرده با شاه موفق شدند او را عقب بنشانند و در ۱۳۴۷ ناگهان نخستین بار در تاریخ کشور شاه اعلام کرد که حاضر است از حاکمیت بحرین چشم‌پوشی کند. سرانجام با هماهنگی ایران و انگلیس کار به دبیرکل سازمان ملل واگذار شد و نمایندهٔ سیاسی وی به جای همه‌پرسی تنها با یک نظرسنجی سه‌گزینه‌ای از چند قشر مردم بحرین در گزارش خود ادعا کرد که تقریباً همهٔ مردم بحرین خواهان استقلال از کشور ایران و تحت‌الحمایگی انگلیس‌اند.[بی‌طرفی مورد مناقشه است.] برخی تاریخ‌نگاران این نظرسنجی را محدود به قشرهای نزدیک به حکومت بحرین و بریتانیا خوانده‌اند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)