دادگاه عالی هند جلسه کلیدی در رابطه با جرم زدایی همجنسگرایی در کشور را که در آن مشاهیری که در مورد چگونگی تاثیر قانون ۱۸۶۱ مبنی بر جرم انگاری همجنسگرایی بر زندگی آنها سخن میگویند، آغاز کرده است .

به گزارش Guardian، دادگاه همچنین دادخواست های متعددی را که برای قانونی کردن رابطه جنسی همجنسگرایانه در بین بزرگسالان و با رضایت طرفین طرح شده است را مورد بررسی قرار میدهد.

با این حال، این اولین بار است که دادگاه عالی هند به شنیدن روایات افراد برجسته، با سخنرانی های برنامه ریزی شده افرادی از مشاقل مختلف مانند سرآشپز مشهور، هتلدار و رقاص کلاسیک می نشیند.

در حال حاضر، رابطه جنسی همجنسخواهانه در کشور هند با حبس ابد مجازات می شود. همجنسگرایی در هند از سال ۱۸۶۱ و طبق بند ۳۷۷ قانون – که تحت حکومت استعماری انگلیس معرفی شده است، فعالیت جنسی “علیه نظم طبیعت”، از جمله رابطه جنسی بین دو مرد و یا دو زن، ممنوع و غیرقانونی است.

در سال ۲۰۰۹، دادگاه عالی دهلی تصریح کرد که قانون ۱۸۶۱ حقوق بشر را نقض کرده و رابطه جنسی همجنسگرایان در صورت رضایت طرفین را قانونی اعلام کرد.

با این حال، در سال ۲۰۱۳، دادگاه عالی با بازگرداندن این حکم قضایی به قبل، رابطه جنسی بین دو همجنس را غیر قانونی کرد. این مساله موجب خشم فعالان حقوق دگرباشان در سراسر جهانشد. این حکم همچنین به این معنا بود که دگرباشان جنسی هندی که از سال ۲۰۰۹ آشکارسازی کرده بودند، اکنون به دلیل این قانون، بدون هیچ حمایت قانونی در معرض تبعیض قرار میگیرند.

در ماه فوریه سال ۲۰۱۶، دادگاه عالی اعلام کرد که قضاوت خود را بازبینی می کند، به همین دلیل است که این دادرسی برگزار می شود.

فعالان حقوق دگرباشان جنسی امیدوار هستند که دادگاه عالی جرم انگاری همجنسگرایی را پس از جلسه محکوم کند.

انجیلی گپالان، بنیانگذار بنیاد ناز، سازمان غیردولتی که برای جلوگیری از ابتلا به HIV / AIDS در دهلی نو فعالیت کرده و اولین پرونده علیه قانون ۱۸۶۱ را در سال ۲۰۰۱ به دادگاه تسلیم کرده است، به گاردین گفت لغو جرم انگاری همجنسگرایی تصمیمی درست است.  وی ادامه داد: “مبارزات برای شکل گیری این لحظه نتیجه داده است. ما عریضه های زیادی از تقاضای مردم از همه ی حوزه های زندگی داریم.”

گپالان گفت: “ما شهادت افراد مشهور را جمع آوری کردیم. همچنین حکم مهمی را که اخیرآ توسط دادگاه و در رابطه با حفظ حریم خصوصی صادر شده است را در اختیار داشتیم. ما در سال های اخیر، شاهد یک تغییر بوده ایم، افراد بیشتری برای مبارزه و مشاهده پذیری آشکارسازی میکنند. دروازه ها باز شد، و دیگر نمیتوان آنرا بست. “

یکی دیگر از فعالان حقوق دگرباشان جنسی به نام رو کاوی به گاردین گفت که حرکت برای تغییر “غیرقابل توقف است”.

وی در مورد تاثیر رای دادگاه عالی که منجر به لغو حکم سال ۲۰۰۹ شد میگوید: “ما از والدینی که نگران فرزندانشان هستند، تماس دریافت کرده ایم.همچنین ما از سوی مدیران نیروی انسانی در شرکت ها در این مورد که آیا امکان اینکه پلیس به محل کار افراد آشکارا همجنسگرا رفته و اقدام به دستگیری آنها بزند، مورد پرسش قرار گرفته ایم.”

مبارزات برای جرم زدایی رابطه جنسی همجنسگرایانه توسط حکم عالی قضایی در ماه اوت سال گذشته که حاکی از این بود که حفظ حریم شخصی، از جمله جنسیت و هویت جنسی فرد، یک حق اساسی است، تقویت شد.

سارج سانپ، وکیل دادگستر عالی این حکم، به گاردین گفت: “حکم سال گذشته  دادگاه عالی در مورد حفظ حریم خصوصی بسیار مهم بود. این امر عملا انحلال حکم قبلی در جرم انگاری همجنسگرایی بود.  این حکم به این معنی است که هیچ راه فراری برای قضات وجود نداشته و تنها راه پیش رو جرم زدایی رابطه همجنسخواهانه است. “

ما همه جا هستیم، آزاد و برابر:

‏‎فیس بوک ما:
وب سایت ما:‏
‏‎صفحه خبر وب سایت :
اینستاگرام ما:
‏dharma_martia
توییتر ما:
‏@DharmaMartia ‏‎
کانال تلگرام ما:
‏‎همکاران ما:
‏‎‏رسانه همیاری: ‏‎‏
‏‎‏سایت خودنویس: ‏‎‏
‏‎‏ فضای اختصاصی دارما و مارتیا در تریبون زمانه:
سایت پلنت ترنسجندر:

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)