ماف نیوز: دو جوان مریوانی پس از گذراندن دوران محکومیت‌شان از زندان مرکزی این شهر آزاد گردیدند. یک فعال صنفی معلمان کردستان هم پس از پایان دوران محکومیتش از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷، «زانیار مینویی» فرزند فاتح و «هادی راستی» فرزند فریق از اهالی روستای «نی» مریوان با اتمام دوران محکومیت‌شان از زندان آزاد شدند.

از راست «هادی راستی» و «زانیار مینویی»


آنها در نوروز سال ٩۵ به اتهام «آتش‌زدن پرچم جمهوری اسلامی» در مراسم نوروز در روستای مذکور دستگیر شده‌ بودند.

نهایتا زانیار مینویی و‌ هادی راستی بعد از پنج ماه بازداشت قبل از صدور حکم، با اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی» و «همکاری با یکی از احزاب کُردی» هرکدام به ۲ سال زندان محکوم شدند.

در خبری دیگر همزمان «مختار اسدی» فعال صنفی معلمان کردستان که از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌ سال محکوم شده بود از زندان آزاد شد. او باید با احتساب روزهای بازداشت قبل از صدور حکم، قانونا ماه گذشته امکان آزادی می‌یافت. آقای اسدی یک بار ۶۶ روز و در چند نوبت دیگر قریب به ۲۵ روز را در بازداشت سپری کرده است.

مختار اسدی معلم سنندجی، در ۲۷ شهریور ۹۶ هنگامی که برای پیگیری وضعیت وثیقه‌ی خود به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرده بود، بازداشت و روانه‌ی زندان گردید.

قبل از آن یک بار در سال ۱۳۸۵ در اعتراض بزرگ نمایندگان کانون‌های صنفی معلمان با فراکسیون مجلس توسط پلیس امنیت بازداشت گردیده و پرونده‌ای علیه وی مفتوح شد.

یک بار دیگر در ۷ تیرماه ۸۹ بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد و متعاقبا پس از ۶۶ روز بازداشت در تاریخ ۹ شهریور همان سال با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. یک بار هم در آذرماه ۹۳ بازداشت شده بود.

قاضی صلواتی در شعبه‌ی پانزده دادگاه انقلاب مختار اسدی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یک سال حبس محکوم کرده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)