اصطلاح برون‌آیی یا آشکارسازی وقتی به کار می‌رود که عضوی از جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی تصمیم می‌گیرد تا به شخص یا اشخاصی اعلام کند که هویت جنسی و/یا هویت جنسیتی واقعی او چه هستند.
برون‌آیی مانند شمشیری دو لبه هست. از یک سو اگر در شرایط مناسب انجام گیرد، می‌تواند بسیار تصمیم درستی باشد و بسیاری از فشارهای ناشی از “در گنجه بودن” را از دوش شخص بردارد و از سوی دیگر اگر به‌درستی انجام نگیرد، می‌تواند باعث نابودی زندگی شخص شود.
در این نوشتار قصد داریم به دو راه اشتباه برای برون‌آیی نگاهی بیندازیم.

🔹 برون‌آیی احساسی
این نوع برون‌آیی بر اثر تحریک احساسات یا وجود فشار روانی زیاد روی فرد انجام می‌گیرد. شخصی که برون‌آیی احساسی می‌کند معمولاً برنامه قبلی برای برون‌آیی نداشته به همین دلیل آماده رویارویی با پاسخ‌های احتمالی نسبت به این برون‌آیی نیست برای مثال هنوز مستقل نشده و در صورت طرد از خانواده، خطر بی‌خانمانی او را تهدید خواهد کرد یا به دلیل وابستگی مالی، خانواده‌ی همجنس‌گراستیز و ترنسجندرستیز ممکن است از اهرم فشار مالی برای کنترل کردن او استفاده کنند و اگر شخصی که برایش برون‌آیی کرده از دوستانش باشد امکان این وجود دارد که هویت جنسی و هویت جنسیتی او به ابزاری برای تهدید و باج‌گیری تبدیل شود!
یکی از مهم‌ترین مراحل برون‌آیی برنامه‌ریزی درست، داشتن نقشه پشتیبان و سبک و سنگین کردن دیدگاه اطرافیان نسبت به جامعه اقلیت جنسی و جنسیتی است تا در صورت واکنش منفی و بد آن‌ها، زندگی فردی و اجتماعی فرد به خطر نیفتد.

🔹 برون‌آیی انتقام‌جویانه
در این نوع برون‌آیی هدف فرد واقعاً آشکارسازی نیست بلکه او قصد ضربه زدن به اطرافیان خود را دارد. برای مثال شخص با برون‌آیی ناگهانی و بدون مقدمه برای والدین تصور می‌کند که آن‌ها را همان‌قدر که خود زجر کشیده، زجر خواهد داد. به‌طورکل داشتن تفکر انتقام‌جویانه سالم نیست و چنین استراتژی بیشتر از دیگران به خود شخص ضربه می‌زند بخصوص که کسی که چنین تفکری دارد معمولاً در ناراحتی روحی دائمی بسر خواهد برد زیرا تصور می‌کند چیزی که با برون‌آیی انتقام جویانه به دست آورده، بسیار کمتر از بهایی هست که پرداخته! مخصوصاً اگر تصمیمش باعث طرد شدن و به وجود آمدن ضررهای جدی و مهم به زندگی فعلی و اهداف آینده‌اش شده باشد.

برون‌آیی بسیار مهم است و هر انسانی حق دارد که تصمیم بگیرد در چه شرایطی می‌خواهد این کار را انجام دهد اما گاهی اوقات به دلیل بی‌تجربه بودن و یا تسلیم احساسات شدن ممکن است تصمیمی که می‌گیریم در آن هنگام بهترین تصمیم برای ما نباشد. بهترین راه برای اطمینان از انتخاب درست مشورت با افراد آگاه و بررسی دقیق شرایط و نتایج احتمالی است.

 

راههای ارتباط با ما:

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)