سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷: اخبار رسیده حکایت از آن دارد که صبح روز جاری، پس از محمد ثلاث، پنج زندانی دیگر نیز که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. یکی از اعدام شدگان فردی بود که در ارتباط با مرگ یک کودک هشت ماهه به نام بنیتا به اعدام محکوم شده بود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۲۸ خرداد ماه، علاوه بر محمد ثلاث پنج زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

بنا به گزارش میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، یکی از اعدام شدگان صبح روز جاری در زندان رجایی شهر کرج، متهم به قتل کودک ۸ ماهه‌ای به نام بنیتا قلعه نویی، در حین سرقت اتومبیل شده بود.

باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص نوشت، “محکوم‌علیه محمد وفایی در تاریخ ۲۹ تیر سال گذشته خودروی پراید سفید رنگ متعلق به پدر بنیتا قلعه‌نویی را در حالی که کودک هشت ماهه نیز در صندلی عقب خودرو حضور داشته، به سرقت برد. این فرد متعاقباً خودروی حامل کودک را در خیابانی واقع در شهرک مشیریه رها می‌کند که در نهایت منجر به فوت طفل هشت ماهه در اثر نرسیدن اکسیژن و گرمای زیاد می‌گردد.”

متهم ردیف دوم این پرونده گفته بود چند ساعت پس از رها کردن خودرو، به کلانتری خاتون‌آباد پاکدشت مراجعه کرده و پلیس را در جریان حادثه قرار داده٬ «اما به این گزارش‌ها توجهی نشده است».

با آنکه سخنگوی نیروی انتظامی اظهارات متهم ردیف دوم این پرونده را تکذیب کرده اما دادستان تهران تأیید کرده بود که محل پارک خودروی سرقت شده حامل «بنیتا»، دختر هشت ماهه، توسط فردی تلفنی به پلیس اطلاع داده شده بود و «انتظار می‌رفت» پلیس «زودتر» خودرو را کشف می‌کرد.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که اعدام محمد وفایی، به همراه چهار زندانی دیگر که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند، یک ساعت پس از اعدام محمد ثلاث صورت گرفته است. اسامی چهار زندانی دیگر تا لحظه تنظیم این گزارش به دست نیامده است و رسانه‌های داخل ایران در مورد ایشان سکوت کرده‌اند.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)