سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷: روز گذشته به خانواده محمد ثلاث اطلاع دادند که برای آخرین ملاقات به زندان رجایی شهر کرج مراجعه کنند. به نظر می‌رسد حکم محمد ثلاث روز چهارشنبه اجرا خواهد شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز گذشته، شنبه ۲۶ خرداد ماه، مسئولان زندان رجایی شهر کرج به خانواده یاورمحمد ثلاث اطلاع دادند که برای آخرین ملاقات به این زندان مراجعه کنند.

نرگس ثلاث دختر این درویش محکوم به مرگ به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “پدرم ساعت دو نیم بعد از ظهر بازداشت شد، پیش از بازداشت شکنجه و ضرب و شتمش می‌کنند، بعد دوباره در کلانتری می‌زنندش، تا حدی که می‌خواستند به سردخانه منتقلش کنند و فکر می‌کردند دیگر تمام شده است. ولی پدرم جلوی چند تن از دراویش به هوش میاید و باز هم می‌زنندش. در دادگاه اول نیز پس از اینکه قبول نکرد که عمداً با اتوبوس حمله کرده انگشتش را بیرون دادگاه شکستند. این اتفاق پیش از انتقال به اداره آگاهی افتاد.” وی در بخشی از سخنانش گفت: “پدرم اکنون در سلول انفرادی زندان رجایی شهر است. ما می‌خواهیم که خون پدرم بیگناه ریخته نشود و به وی فرصت دفاع از خودش را بدهند.”

علیرضا روشن، رونامه نگار، شاعر و از فعالان حقوق دراویش در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “اعاده دادرسی را نپذیرفتند، با وجودی که خانم طاهری، یعنی وکیل آقای ثلاث اظهار کرده که شهود جدیدی دارد که حاضرند شهادت دهند که مرد جوانی راننده اتوبوس بوده است.”

محمد ثلاث در تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ و در پی حوادث گلستان هفتم که در آن دراویش گنابادی به اعتراض پرداخته بودند بازداشت شد. وی متهم به قتل ۳ مامور نیروی انتظامی از طریق زیر گرفتن با اتوبوس شده است.

روز یکشنبه ۲۷ اسفند سال گذشته، سومین و آخرین جلسه دادگاه محمد ثلاث برگزار شد و وی اتهامات علیه خود را رد و بیان کرده بود که این کار عمدی نبوده و به دلیل ترس و فرار از ضرب و شتم دوباره توسط ماموران، ضعف بینایی و با دست شکسته کنترل خودرو را از دست داده و قصد به قتل رساندن کسی را نداشته است.

این حکم درحالی از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی صادر شده که از زمان بازداشت تا صدور حکم قصاص برای محمد ثلاث تنها یک ماه نیم طول کشیده است و وی در طول برگزاری جلسه اول به وکیل انتخابی دسترسی نداشت. در جلسه دوم نیز چون وکیل انتخابی وی پرونده را مطالعه نکرده بود نتوانست دفاعی بکند.

اخیرا زینب طاهری وکیل محمد ثلاث در کانال تلگران خود اعدام کرد که بر اثر فشارهای دادستانی تهران مجبور شده که فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی را متوقف کند. زینب طاهری پیشتر خبر داده بود که شواهدی دارد که بر اساس آن‌ها به دیوان عالی کشور، تقاضای اعاده دادرسی داده است ولی درخواست اعاده دادرسی وی رد شد.

سازمان حقوق بشر ایران مصرانه از جامعه جهانی میخواهد که برای نجات جان محمد ثلاث اقدام کنند. محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران پیشتر در این خصوص گفته بود: «اصرار بر استفاده از مجازات اعدام، شانه خالی کردن از نقشی است که حکومت باید به طور سازنده برای ایجاد امنیت در جامعه ایفا کند. مسؤولان ایرانی به جای بالا بردن امنیت شهروندان و پیدا کردن راه حل معضلاتی مانند قاچاق مواد مخدر و جرایم خشونت‌بار مانند قتل، از اعدام استفاده می‌کنند. امری که به نوبه خود به ترویج خشونت در جامعه می‌انجامد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)