📸 Daniel Munoz/Getty – یادمان کشته‌شدگان کشتار همجنسگرایان در اورلاندو

امروز ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸ دومین سالگرد فاجعه انسانی کشتار ۴۹ تن در پالس کلاب اورلاندو است. اغلب قربانیان هم‌جنس‌گرا بودند. عمر متین، عامل کشتار اورلاندو ظرف کمتر از پنج دقیقه بیش از ۲۰۰ گلوله به افراد حاضر در آن مکان شلیک کرد.

اکنون پس از دوسال بیش از ۳۵ تن از جان به در بردگان آن شب و خانواده‌های قربانیان از شهرداری و اداره پلیس اورلاندو بخاطر ضعف در پاسخ اولیه به تیراندازی و نقض حقوق اساسی مجروحان و کشته شدگان از جمله بخاطر بازداشت مجروحان شکایت کرده‌اند.

خانواده‌های کشته شدگان همچنین از چند شرکت ارائه دهنده شبکه‌های اجتماعی، فیسبوک، توییتر و یوتیوب (تحت مالکیت گوگل) شکایت کرده‌اند. به اعتقاد آن‌ها عمر متین با دیدن محتواهای نفرت‌انگیز و افراط گرایانه در شبکه‌های اجتماعی رادیکالیزه شده و همجنسگرایان را هدف قرار داده است.

تحقیقات اولیه نشان داد که عمر متین درست لحظاتی پیش از آغاز کشتار در فیسبوک خود نسبت به «شیوه‌های کثیف زندگی غربی» اعلام برائت کرده بود. خانواده‌ها باور داشتند که این شرکت‌ها مسئولیت مدنی خود را برای مقابله با این محتواهای افراط گرایانه انجام نداده‌اند. هرچند که قاضی در روزهای گذشته چنین اعلام کرد که سندی مبنی بر اینکه متین در این کار مستقیما از شبکه‌های اجتماعی تاثیر گرفته بوده است وجود ندارد، اما این سوال همچنان پیش روی ما می‌ماند که هر یک از ما چقدر در فضای شبکه‌های اجتماعی برای امن و ایمن نگه داشتن فضای مجازی و واقعی مسئولیت اجتماعی خود را به اجرا می‌رسانیم؟

تا حال چقدر از دیدن بوسه دو هم‌جنس یا آرایش یک پسر احساس انزجار و چندش کرده‌اید و آن را در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اید که «من خودم مخالف نیستم ولی اینا گرایششون رو تو بوق و کرنا می‌کنن»؟

چند بار از هم‌جنس‌گراهای اطرافتان خواسته‌اید همجنسگرا بودنشان را جلوی خانواده یا دوستان‌تان پنهان کنند، با این جمله که «من خودم اوکی هستم ولی مراعات کن»؟

چقدر در برابر مقالات یا کامنت‌های نفرت‌پراکن علیه هم‌جنس‌گرایان که آن‌ها را بیمار و منحرف خوانده‌اند واکنش نشان داده‌اید؟

اکانت تحت نام علی‌اکبر رائفی‌پور در چند روز گذشته با انتشار چند عکس از رژه افتخار اقلیت‌های جنسی در اینستاگرام آن را «از نشانه‌های آخرالزمان» دانست و گفت «قوم لوط» که به عذاب الهی باریدن «آتش گوگرد» دچار شدند در زمان ظهور بازمی‌گردند. کاربران ال‌جی‌بی‌تی و حامیان آن‌ها به صحبت‌های مرتجعانه و هم‌جنس‌گراستیزانه او اعتراض کردند و ظرف چهار روز بیش از ۱۹۰۰ کامنت زیر این پست ثبت شد.

شما چقدر در فضای مجازی با نفرت و دعوت به خشونت ضد هم‌جنس‌گرایان مقابله می‌کنید؟

 

مرتبط:
«نقص حقوق هم‌جنس‌گرایان افتخار ماست؛ نفرت‌پراکنی دولتی علیه اقلیت‌های جنسی در ایران»
http://6rang.org/4711

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)