یادمان نرفته که پارسال همین وقت ها لاریجانی (مالک دستگاه قضائیه) همه کسانی را که در باره فسادهای مالی حکومت بزرگ نمایی کنند تهدید به برخورد شدید کرد و چند ساعت بعد از این لاف توخالی- «خشایار دیهیمی» (نویسنده و مترجم آثار فلسفی) خطاب به لاریجانی گفت: «ﺍﺯ ﺗﻮ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﻫﺎ ﺩﺭﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﻻف های ﺑﺰﺭﮔﺘﺮ ﺯﺩﻩ ﺍﻧﺪ ﺍﻣﺎ عاقبت شان ﺭﺍ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﯾﻢ… ﻓﺨﺮ ﻣﻔﺮﻭﺵ! ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺗﮑﻠﯿﻒ ﻣﺎ ﺭﺍ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺭﻭﺷﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﮐﺮﺩ.»

*«سعید سلطانپور» در سال ۱۳۴۸ کاری از «هنریک ایبسن» به نام «دشمن مردم» را به نمایش در آورد. در شب یازدهم نمایش، ساواک به تئاتر هجوم آورد. او دستگیر شد. ساواک روی پرونده اش نوشت: «او نمایشی با موضوع فساد حکومتی ساخته؛ «هنرمندی خطرناک» است!»

*«صمد بهرنگی» چندین بار با تهدید ساواک روبرو شد. ساواک از او می خواست که از برکات اصلاحات ارضی شاه در روستا بنویسد و دست از بزرگنماییِ فقر بردارد! «غلامحسین ساعدی» به خاطر بزرگنمایی هایی که در کتاب «عزاداران بَیَل» مرتکب شده بود به زیر شکنجه ساواک رفت! علی اشرف درویشیان زندگی فلاکت بار ساکنان حاشیه آبشوران را بزرگنمایی کرده بود و به فی خالدونِ زندان های شاه تبعید شد!

*دستگاه قضاییه دینی در ایران (در ادامه منویات نظام قضاییه شاه )به دنبال درهم شکستن «اراده حقیقت نمایان» است. در تقویم سال ۵۷ باید نوشت: «دیو نرفت که فرشته درآید. دیو تک شاخ رفت که دیو هفت شاخ درآید! »

*خاقانی در باره رابطه حکومت تک شاخی و هفت شاخی گفته:
لافِ فریدون زدی لیک چو ضحاکِ هار
سلطنت و شیطنت هر دو به هم داشتی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)