رزمآیشی که با نام «پیامبر اعظم هشت» در ایران آغاز شده است، امروز نخستین روز خود را سپری کرد. فرمانده کل سپاه پاسداران نیز برای نظارت، شخصا به محل رفته است. رزمآیش در بخش های جنوبی کشور و بویژه در استان کرمان ومنطقه «زرند» در این استان متمرکز است.
رژیم ایران از یکسو از ناآرامی های داخلی از سوی ملت به جان آمده نگران است و از سوی دیگر، نگران ایجاد وضعیت جنگی پس از وخامت پرونده هسته ای ایران است. نیروی زمینی سپاه بیشترین نقش را در رزمایش کنونی برعهده دارد.
رزمایش نظامی سپاه پیش از مذاکرات هسته‌ای قزاقستان
نیروی زمینی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران رزمایش تازه‌ای را با عنوان “پیامبر اعظم ۸” در جنوب این کشور آغاز کرده است. در بخشی از این مانور گردان‌هایی از نیروهای شبه نظامی بسیج نیز شرکت دارند.
خبرگزاری مهر روز شنبه (۵ اسفند / ۲۳فوریه) گزارش داد که نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به همراه ده‌ها گردان بسیج مرحله‌ای تازه از تمرینات نظامی خود را در منطقه سیرجان استان کرمان آغاز کرده‌اند.
سردار پاسدار روح‌الله نوری، فرمانده قرارگاه ثارالله کرمان، در حاشیه این رزمایش گفت: «دشمنان ایران بدانند که ما کوچکترین حرکات آنها را زیر نظر داشته و از دل و جان و با تمام توان از میهن اسلامی دفاع کرده و توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب می‌کنیم.»
وی بالا بردن سطح آمادگی یگان‌های شرکت کننده در مانور و “ارتقا روحیه جهادی” را از اهداف برگزاری این رزمایش اعلام کرد.
خبرگزاری آلمان با انتشار خبر این رزمایش نظامی به تنش میان ایران و کشورهای غربی به خصوص اسرائیل بر سر برنامه هسته‌ای این کشور اشاره کرد.
اسرائیل با اشاره به تهدید موجودیت این کشور توسط رهبران مذهبی و سیاسی ایران نگران دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای است. دولت اسرائیل بارها تاکید کرده است که از هر ابزاری، از جمله حمله نظامی، برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران استفاده خواهد کرد.
ایران در مقابل اسرائیل را متهم می‌کند که با وجود داشتن ده‌ها کلاهک هسته‌ای تاکنون به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نپیوسته است. دولت اسرائیل تاکنون در مقابل خبرهایی که بر مجهز بودن این کشور به سلاح‌های هسته‌ای تاکید می‌کنند، سکوت کرده است.
امید به دور جدید مذاکرات
دور جدید مذاکرات میان ایران و گروه ۵+۱ قرار است روز ۲۶ فوریه (۸ اسفند) در قزاقستان برگزار شود.
تلاش شش قدرت جهانی در این مذاکرات بر متقاعد کردن ایران به متوقف ساختن غنی‌سازی ۲۰ درصدی و تعطیلی تاسیسات فردو و انتقال ذخایر اورانیوم به خارج از کشور متمرکز است.
ایران در مقابل با اشاره به اینکه همه فعالیت‌های هسته‌ای‌اش جنبه صلح‌آمیز دارد، خواستار لغو تحریم‌ها و به رسمیت شناخته شدن حق خود برای غنی‌سازی اورانیوم است.
تحریم‌های غرب علیه ایران به خاطر بحران هسته‌ای در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته و اقتصاد ایران را در شرایط بحرانی قرار داده است. همین موضوع٬ امید مصالحه و سازش در دور جدید مذاکرات را در ذهن مقامات غربی تقویت می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com