پنج شهروند ایرانی نوکیش مسیحی که بیش از سه سال پیش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و مدتی تحت بازجویی قرار گرفته بودند چندی پیش در دادگاه انقلاب به پنجاه سال زندان محکوم شدند. احکام ده و پانزده سال در حالی به پنج شهروند ایرانی از سوی دادگاه اعلام شد که این احکام از سوی فعالان حقوق بشر، سازمان های حقوق بشری و عموم جامعه محکوم شده است. کاویان فلاح محمدی یکی از پنج شهروند نوکیش مسیحی که هم اکنون پس از آزادی موقت از ایران خارج شده است به ده سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی در گفتگو با دیدگاه نو به تفصیل از شرایط بازداشت و برخورد مقامات زندان سخن گفته است. در تاریخ پنج اردیبهشت دادگاه تجدیدنظر چهار تن از شهروندان نوکیش مسیحی از جمله کاویان فلاح محمدی برگزار خواهد شد. رای پنجاه سال زندان به پنج شهروند نوکیش مسیحی یکی از طولانی ترین احکام‌های صادر شده علیه نوکیشان مسیحی قلمداد می شود. پس از اعلام رای دادگاه بسیاری از رسانه ها و فعالین حقوق بشر نسبت به تبعیض سیستماتیک علیه نوکیشان مسیحی اعتراض خود را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند.

 

به چه دلیلی بازداشت شدید و اولین برخوردها با شما چگونه بود؟

 بنده کاویان فلاح محمدی به همراه امین افشارنادری و کشیش ویکتور بت تمرز در پنجم دی ماه ۱۳۹۳ معادل با ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ در حین برگزاری کریسمس و دعا و پرستش در منزل کشیش ویکتور واقع در تهران به اتهام ”برگزاری جلسه غیر قانونی“ از سوی مامورین و بازجویان وزارت اطلاعات بازداشت شدیم. علاوه بر ما سه نفر، شامیرام عیسوی همسر کشیش ویکتور ، رامئیل عیسوی پسرشان و تعدادی دیگر از مسیحیان نیز در آنجا حضور داشتند که بعد از چند ساعت و بعد از پر کردن فرمهای بازجویی که این فرم ها پرسشهای تماماً مرتبط با تفتیش عقاید و درخواست رمز ایمیل و رمز موبایل بود  که پس از فیلمبرداری آزاد شدند. مامورین وزارت اطلاعات لباس شخصی بر تن داشته و مسلح بودند و فضایی کاملاً امنیتی در آنجا برقرار کرده بودند. مامورین تمام مدارک شخصی کشیش ویکتور و خانواده اش را به همراه موبایل و لپ تاپ و حسابهای بانکیشان و همچنین اسناد مربوط به خویشاوندان ایشان که در دستشان به امانت سپرده شده بود ضبط کردند. همچنین بیش از هزار کتاب مختلف متعلق به او را نیز ضبط کردند.

 

پس از بازداشت به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شدید و یا به مکانی دیگر شما را منتقل کردند؟

کشیش ویکتور در همان شب به بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین منتقل شد، در حالیکه امین و بنده به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات منتقل شده و در نیمه شب و در شرایط نامساعد مورد بازجویی قرار گرفتیم که با تهدیدات شدید و توهینهای رکیک از سوی بازجویان روبرو بودیم. ما نیز در روز بعد ۶ دی  با دستبندهای فلزی به بند ۲۰۹ اوین و به سلول انفرادی منتقل شدیم و هر سه بعد از گذشتن ۲ روز از ابتدای بازداشت در تاریخ ۷ دی ماه توسط حسینی (بازپرس شعبه ۳ دادسرای شهید مقدس (اوین) به اصطلاح تفهیم اتهام شدیم.

 

در زمان بازداشت آیا از حقوق زندانی برخوردار بودید؟ نحوه برخورد بازجویان با شما چگونه بود؟

تا حدود یک هفته اجازه هیچ گونه تماسی به ما داده نمی شد و بعد از آن نیز به ندرت اجازه ی تماس از سوی بازجویان داده شد. بازجویی ها به صورت نامنظم صورت می گرفت. بازجویان از الفاظ بسیار رکیک استفاده می کردند و بدترین تهمت های غیر اخلاقی و توهین ها را به ما و به دیگر مسیحیان می زدند و بدین شکل شکنجه روحی می کردند. در تمام مدت بازداشت بجز در داخل سلول، می بایست از چشم بند استفاده می کردیم. از هر نوع امکاناتی محروم بوده و حتی اجازه داشتن عینکمان را هم نداشتیم چه رسد به داشتن کاغذ و کتاب. در طی مدت بازداشت، کشیش ویکتور دچار دندان درد و مشکلات جسمانی شدید شده بود که اجازه مراقبتهای درمانی به ایشان داده نشد.

 

برخورد ماموران وزارت اطلاعات صرفا با زندانیان بود و یا اینکه با خانواده ها نیز رفتار نامناسب بود؟

بله رفتار با خانواده ها نیز مناسب نبود و مشکلاتی برای آنان ایجاد شد و در این میان شامیرام عیسوی در این مدت بارها از سوی ماموران وزارت اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت.

 

چه مدت در دوران بازجویی به سر بردید؟

بنده  پس از سپری کردن ۵۳ روز که ۳۷ روز آن در بند ۲۰۹ که در این بند  ۲۳ روزش در سلول انفرادی بودم، و همچنین ۱۵ روز در بند ۸ زندان اوین که در نهایت با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شدم. البته لازم به ذکر میدانم که بنده  به بند ۸ زندان اوین که مختص محکومین می باشد به عنوان یک متهم منتقل شده بودم. کشیش ویکتور بعد از ۶۵ روز سپری کردن در بند ۲۰۹ اوین که بیشتر آن در سلول انفرادی بوده با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. امین افشارنادری بعد از سپری کردن ۳۷ روز در ۲۰۹ (که بیش از سی روز آن در سلول انفرادی بوده) و منتقل شدن به بخش قرنطینه ی زندان با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

در نهایت، اتهاماتی که به ما در بازداشت اول زده شد عبارت بود از ”برگزاری و اداره جمعیت غیر قانونی (کلیسای خانگی) و مسیحیت تبشیری“. اتهامات دیگری نیز کشیش ویکتور زده شده بود از قبیل اجتماع و تبانی از طریق ارتباط با سازمانهای معاند از قبیل ایلام و OpenDoors.

 

آنطور که مطلع هستم پس از آزادی شما از ایران خارج شدید اما دوستان هم کیشتان مجدد دچار مشکل بازداشت شدند، لطفا کمی بیشتر درخصوص بازداشت دوم بگویید.

 در تاریخ پنجم شهریور ۱۳۹۵ امین افشارنادری برای بار دوم به همراه هادی عسگری، رامئیل بت تمرز، امیر سامان دشتی، و محمد دهنوی در باغی که ملک شخصی است در منطقه فیروزکوه در استان تهران بازداشت شدند. این افراد به همراه چند تن دیگر برای تفریح آخر هفته به باغ آمده بودند که افراد مذکور همراه با شیرین همسر امیر سامان  و شخصی دیگر توسط بازجویان و مامورین وزارت اطلاعات و همچنین تعدادی که خود را پلیس امنیت معرفی کردند و همگی لباس شخصی بودند بازداشت شدند. لازم میدانم بگوییم که مامورین مسلح بودند و در پاسخ به درخواست امین افشارنادری مبنی بر نشان دادن حکم بازداشت، او را به شدت مورد ضرب و شتم و همچنین اسپری فلفلی قرار دادند. این افراد ابتدا با دستبند به دادگاه فیروزکوه برده شده و توسط بازپرس کشیک به نام حسینی که ملبس به لباس روحانیت بود با اتهام تشکیل کلیسا تفهیم اتهام شدند. امین افشارنادری در دادگاه فیروزکوه، در برگه‌ای که از سوی بازپرس به او داده شد به مورد ضرب و شتم قرار گرفتن از سوی مامورین اشاره کرد که در نتیجه‌ی آن مامورین برگه را پاره کرده و امین را شدیداً تهدید کردند و اجازه صحبت به بازپرس را به وی نداند. همچنین تمام مدارک شناسایی هادی عسگری از جمله شناسنامه‌، کارت ملی، پاسپورت، گواهی‌نامه رانندگی، و مدارک دیگر وی را توقیف کردند که کماکان در توقیف است.دو نفر بازداشتی زن را با اخذ تعهد آزاد کردند و دیگر افراد  امین افشارنادری، هادی عسگری، محمد دهنوی، امیرسامان دشتی و رامئیل بت‌تمرز  را به بند ۲۰۹ اوین منتقل کردند.

 

اتهامات این افراد چه بود؟

تمامی افرادی که اشاره کردم در شعبه ۳ دادسرای شهید مقدس اوین توسط سید حسینی تفهیم اتهام شده که در این بین، امین به اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات بواسطه انتشار سوره جعلی (سوره طنز مرغ!) متهم شد. بقیه افراد نیز با اتهامات اقدامات اقدام علیه امنیت ملی روبرو شدند.

 

رفتار بازجویان با بازداشت شدگان را مطلع هستید؟

بله براساس صحبت با دوستانم مطلع هستم.بازجویی‌ها به شدت توهین‌آمیز، تحقیرکننده بوده و اتهامات غیر اخلاقی و جنسی زده می‌شد. حدود ۵ نفر بازجوی مختلف بازجویی می‌کردند. امین کاملاً ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس بود و در طول ۸۳ روز در بند ۲۰۹ فقط دو بار اجازه‌ی تماس کوتاه به وی داده شد و در مدتهای طولانی بلاتکلیف بود. امین بیش از ۴۳ روز در سلول انفرادی بود و دو مرتبه دچار تشنج شد اما هیچ پزشکی برای او نیاوردند. دفعات بسیار زیاد که حدودا ۱۴مرتبه شد، سلول او را عوض کردند. برای فشار آوردن به وی، مدتی او را در کنار یک داعشی قرار دادند که به امین گفته بود ”اگر در زندان نبودیم حتما تو را می‌کشتم!“ بر خلاف دیگر زندانیان که هفته‌ای دو سه بار به هواخوری می رفتند، امین در ایام انفرادی اجازه‌ی رفتن به هواخوری نداشت.

 

وضعیت دیگر بازداشت شدگان چگونه پیش رفت؟

رامئیل بت‌تمرز پس از دو ماه و با وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیونی، یکی دیگر از کسانی که با ما بازداشت شد نیز پس از یک ماه و با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و امیر سامان دهنوی پس از مدت بیش از دو ماه و با وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیونی از بند ۲۰۹ اوین آزاد شدند. این افراد در مدت بازدشت عمدتاً در سلول انفرادی بودند.

امین و هادی پس از گذراندن سه ماه در بند ۲۰۹  که عمدتاً انفرادی بود، به اندرزگاه ۴ منتقل شدند، در جاییکه برای محکومین و عمدتاً زندانیان مالی می‌باشد. امین نامه‌‌‌هایی را از داخل زندان نوشت که به شعبه‌ی ۳ بازپرسی دادسرای اوین ارسال نمی‌کردند یا بازپرس نامه‌های او را تحویل نمی‌گرفت و بدون مطالعه به زندان عودت می‌داد. تمام نامه‌هایی که امین به آقای خطیب ریاست حفاظت اطلاعات قوه، و به جواد لاریجانی، و به معاونت دادستان (امین ناصری) و رئیس دادسرای اوین زده بود بدون جواب ماند. امین و هادی در داخل زندان از حقوق مساوی با دیگر زندانیان برخوردار نبودند و اجازه‌ی خیلی از فعالیتها را برخلاف زندانیان مالی نداشتند و نیاز به اجازه‌ی حفاظت اطلاعات بود از جمله برای: تحصیل در دانشگاه اوین، شرکت در کلاسهای مختلف و … که اجازه‌ی این فعالیتها را نداشتند. نیازهای پزشکی این دو بازداشتی نیز برخلاف دیگران رعایت نمی‌شد، مثلاً هادی عسگری در تمام دوران حبس بخاطر سرماخوردگی شدید در ۲۰۹ دچار درد کلیه شد که هیچوقت مورد مداوا قرار نگرفت. او در ایام حبس بخاطر زمین خوردن در زندان دچار کمردرد شدید شد که هنوز هم از درد کمر می‌نالد. امین و هادی گاهاً از طرف زندانیان دیگر، مورد توهینهای عقیدتی و یا گزارشهای کذب می‌شدند ولی با وجود گزارشهای این دو بازداشتی به‌عنوان توهین، هیچگاه برخوردی صورت نمی‌گرفت یا بالعکس اتاق امین را جابجا می‌کردند.لازم به ذکر است که پرونده‌ی دوم امین با پرونده‌ی اول او ادغام شده و پرونده‌ی هادی عسگری نیز با پرونده‌ی امین افشارنادری، کاویان فلاح محمدی، ویکتور بت‌تمرز که در سال ۹۳ بازداشت شده بودند ملحق شد و هم پرونده شدند با وجود اینکه هادی در پرونده‌ی سال ۹۳ حضور نداشت. همچنین کماکان پرونده‌ی امیرسامان دشتی، محمد دهنوی و رامئیل بت‌تمرز به جریان نیافتاده است و دادگاهشان تشکیل نشده است.

 

امین افشارنادری و هادی عسگری در طول بازداشت اعتصاب غذا کرده بودند درخصوص این خبر شما اطلاع دارید؟ دلیل اعتصاب غذا آنان چه بود؟

امین در مدت بازداشت سه مرتبه دست به اعتصاب غذا زد و هادی یک مرتبه. امین در اولین مرتبه به مدت ۵ روز در انفرادی بند ۲۰۹ دست به اعتصاب غذا زد که تاثیرگذاری نداشت و رسانه‌ای نیز نشده بود. اما در دومین مرتبه در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ امین به مدت ۱۱ روز اعتصاب غذای خود را ادامه داد و هادی در تاریخ ۲۳ بهمن ۵ روز دست به اعتصاب غذا زد. دلیل اعتصاب غذایشان، عدم رسیدگی قضایی به پرونده امنیتی آنان و بلاتکلیفی پرونده‌شان بوده است. بعد از آنکه بازپرس آنها را خواست و پرونده‌شان را به دادگاه انتقال داد اعتصاب غذایشان را شکستند. امین در اثر اعتصاب غذا شش کیلوگرم کاهش وزن پیدا کرد.

 

از روند دادگاه بخصوص محاکمه که در دادگاه انقلاب در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ روی داده است بگویید.

قاضی دادگاه انقلاب به نام ماشالله احمد زاده در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ کشیش ویکتور بت‌تمرز، هادی عسگری و بنده را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و اداره جمعیت غیر قانونی (کلیسای خانگی) و مسیحیت تبشیری، هر کدام به ۱۰ سال زندان و امین افشار نادری را علاوه بر اتهام قبلی، با اتهام توهین به مقدسات مجموعاً به ۱۵ سال زندان محکوم کرد که وکیل ایشان در موعد مقرر درخواست تجدید نظر داد.

 

پس از دادگاه امین افشارنادری دست به اعتصاب غذا زد، دلیل اعتصاب غذا چه بود؟

در پی پنهانکاری‌های مسئولین و مخفی کردن زندانیان عقیدتی و سیاسی از جمله امین و هادی از چشم سفیران کشورهای مختلف که برای بازدید از اوین آمده بودند و همچنین بخاطر احکام ناعادلانه‌ی قاضی احمدزاده و قبول نکردن وثیقه، امین به مدت ۲۱ روز اعتصاب غذا کرد که نهایتاً با مورد قبول قرار گرفتن وثیقه‌ی ۱۷۰ میلیونی علاوه بر وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیونی قبلی‌اش، آزاد شد. امین دو روز پس از آزادی بخاطر بی‌هوشی در منزل، به بیمارستان منتقل شد و بعد از گذشت ۸ ماه از آزادی موقتش، کماکان با تیکهای عصبی و پرش پا (سندرم پای بی‌قرار) درگیر است.

 

وضعیت هادی عسگری چگونه پیش رفت؟

هادی عسگری پس از گذشت بیش از ۱۹ ماه از زمان بازداشتش با وثیقه‌ی ۱۲۰ میلیونی در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ به طور موقت آزاد شد. هادی تا آن موقع به دلیل عدم تمکین مالی، موفق به تامین قرار وثیقه‌اش نشده بود و حتی باوجود برطرف شدن این مشکل‌، روند تودیع وثیقه به بهانه‌های گوناگون توسط قاضی پرونده به تعویق انداخته شد. پس از آزادی هادی کماکان از کلیه درد، کمردرد و دندان درد در رنج هستش که در نتیجه ی عدم رسیدگی پزشکی در زندان هست که حالا به صورت مضمن او را آزار می دهد.

 

پیشتر صحبت از خانم شامیرام عیسوی داشتید، در نهایت وضعیت ایشان چه شد؟

شامیرام عیسوی در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ تفهیم اتهام شد. ایشان به «اقدام علیه امنیت ملی و شرکت در سمینارهای مسیحی خارج از کشور» متهم و با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت آزاد شد. البته خانم  عیسوی در ۱۶ دیماه ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاد به اتهام ”اقدام علیه امنیت ملی با تشکیل و اداره کلیساهای خانگی، شرکت در سمینارهای مسیحی در خارج از کشور، و همچنین آموزش رهبران مسیحی در ایران جهت جاسوسی“ به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. وکیل وی به رای دادگاه اعتراض کرده و هنوز دادگاه تجدید نظر ایشان برگزار نشده است.

 

آزادی موقت شما چگونه صورت گرفت و در دادگاه با چه مسایلی روبرو شدید؟

من در ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ برای آخرین دفاعیه به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین احضار شدم که به همراه وکیل مراجعه کردم اما به دلیل حاضر نبودن گزارش کارکرد اداره اطلاعات  آن هم پس از ۱۴ ماه مراحل بازپرسی به تعویق افتاد. یک هفته ی بعد نیز امین افشارنادری برای اخرین دفاعیه به همین شعبه احضار شده بود که او نیز با همین پاسخ روبرو شد. اما در پی احضار مجدد، در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۵ همراه با وکیل در دادسرا حاضر شدم که بازپرس حسینی اتهامات جدید و سنگین دیگری را به بنده زدند از قبیل اجتماع و تبانی، توهین به مقدسات، و جرایم اینترنتی (از همان نوع)، علاوه بر اتهام قبلی اقدام علیه امنیت ملی. و در همان جا قرار وثیقه ام را از ۱۰۰ میلیون به ۲۰۰ میلیون افزایش داده و قصد بازداشت من را داشت که نهایتاً فرصت دو سه روزه به من دادند جهت گذاشتن وثیقه که بدیین صورت  بازداشت نشدم.اتهامات جدیدی که در آن روز زده شد تماماً مربوط به دوران بازجویی دی ماه ۱۳۹۵ بوده که بعد از ۱۹ ماه به من منسوب شدند.به همین دلیل خارج شدن از ایران را انتخاب کردم.

 

کاویان فلاح محمدی که هم اکنون در خارج از کشور به سر می برد در این گفتگو نگرانی خود را درخصوص دادگاه تجدیدنظر که در تاریخ پنجم اردیبهشت برگزار خواهد شد را مطرح می کند که در سوالی از او پرسیدم چرا دادگاه تجدیدنظر به تعویق افتاد و حال پس از گذشت مدت طولانی در تاریخ پنجم ماه اردیبهشت این دادگاه برگزار خواهد شد که وی در پاسخ می گوید.

دادگاه تجدید نظر کشیش ویکتور بت‌تمرز ، امین‌ افشار نادری، هادی عسگری و بنده که قرار بود در ۱۵ بهمن ۱۳۹۶  برگزار شود به دلیل حضور نداشتن وکیل و برخی از متهمان این پرونده برگزار نشد البته همانطور که اشاره کردید این دادگاه به زودی در تاریخ پنجم اردیبهشت ۱۳۹۷ به ریاست قاضی زرگر و حسن بابایی در شعبه‌ی ۳۶ تجدید نظر برگزار خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)