سازمان حقوق بشر ایران، ۱۵ فروردین ۱۳۹۷: محمد ثلاث از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم که متهم به قتل ۳ مامور نیروی انتظامی است پس از یک ماه و نیم از تاریخ بازداشت و تنها سه جلسه دادگاه به سه بار اعدام (قصاص) محکوم شد.

بنا به گزارش ایسنا و به نقل از سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، یاورمحمد ثلاث به اتهام “سه فقره قتل عمدی و اخلال در نظم عمومی” به سه مرتبه اعدام (قصاص نفس) و زندان محکوم شده است.

محمد ثلاث در تاریخ ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ و در پی حوادث گلستان هفتم که در آن دراویش گنابادی به اعتراض پرداخته بودند بازداشت شد. وی متهم به قتل ۳ مامور نیروی انتظامی از طریق زیر گرفتن با اتوبوس شده است.

روز یکشنبه ۲۷ اسفند سال گذشته، سومین و آخرین جلسه دادگاه محمد ثلاث برگزار شد و وی اتهامات علیه خود را رد و بیان کرده بود که این کار عمدی نبوده و به دلیل ترس و فرار از ضرب و شتم دوباره توسط ماموران، ضعف بینایی و با دست شکسته کنترل خودرو را از دست داده و قصد به قتل رساندن کسی را نداشته است.

این حکم درحالی از سوی شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی صادر شده که از زمان بازداشت تا صدور حکم قصاص برای محمد ثلاث تنها یک ماه نیم طول کشیده است و وی در طول برگزاری جلسه اول به وکیل انتخابی دسترسی نداشت. در جلسه دوم نیز چون وکیل انتخابی وی پرونده را مطالعه نکرده بود نتوانست دفاعی بکند. این موارد نگرانی‌ها را در خصوص دسترسی این زندانی به پروسه و رویه عادلانه قضایی افزایش میدهد.

در جریان سرکوب تحصن دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در سی‌ام بهمن ماه ۱۳۹۶ مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران، درگیری شدیدی میان مأموران انتظامی و دراویش روی داد که طی آن صدها تن از دراویش بازداشت شدند و دست‌کم یکی از آنان در زمان بازداشت، جان باخت. همچنین یک اتوبوس با زیر گرفتن مأموران انتظامی، باعث کشته‌شدن سه تن از آنان شد. منابع خبری جمهوری اسلامی نام راننده اتوبوس را یاور محمد ثلاث اعلام کردند و مصاحبه‌ای تلویزیونی از او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که روی تخت بیمارستان و با سر و صورت زخمی، مسوؤلیت حمله را بر عهده گرفته بود.

شایان ذکر است که برخی از دراویش گنابادی حاضر در محل درگیری‌ها، با انکار نقش محمد ثلاث در رانندگی اتوبوس مهاجم، گفته بودند که او پیش از حملهٔ اتوبوس به نیروهای انتظامی بازداشت شده بود. امری که صحت و سقم آن با توجه به بازداشت این منابع، تا کنون مشخص نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)