عبدالفتاح سلطانى در روز هاى نوروزى رنج اعتصاب غذا را بر تن رنجور از خشونت و ظلم استبداد دينى متحمل شده تا پيام آور اعتراض به تبعيض نهادينه شده در ساختار قدرت جمهورى اسلامى شود. اين وكيل آزاده و شجاع كه به خاطر ايستادگى بر ضرورت استقلال دادگسترى ،دفاع از حقوق فعالان سياسى و مدنى مستقل و مخالفت با تنزل قوه قضائيه به ابزار تحكيم قدرت مطلقه و اختناق و انسداد سياسى شش سال است به ناحق در زندان بسر مى برد، سلامتش را به خطر انداخته تا عليه فساد نهادينه شده در تاروپود نهاد ولايت فقيه روشنگرى كند. او به درستى فرياد برآورده است كه فساد و نظام آپارتايد تا بدانجا گسترده شده است، كه محكومان به غارت اموال عمومى ، اختلاس و ثروت اندوزى هاى نامشروع وابسته به محافل قدرت ،حتى در زندان نيز امتيازات ويژه دارند. در نگاه بخش مسلط قدرت زندانيان سياسى كه براى خير عمومى ، تحقق حقوق شهروندى ، دفاع از آزادى هاى اساسى و بهبود اوضاع ميهن و مردم به فداكارى پرداخته و از زندگى شخصى و رفاه خود گذشته اند، بايد از تبهكاران و مفسدان بيشتر مجازات شوند و شرايط سخت ترى را در حبس تحمل كنند. سلطانی همچنین اظهار داشته است که وزارت اطلاعات دولت روحانی مجری سخت گیری بر زندانیان سیاسی است و دراعمال تبعیض علیه زندانیان و نقض حقوق آنها مداخله می کند.


اعتصاب غذا آخرين حربه يك زندانى سياسى است تا با قربانى كردن خود بى عدالتى و بيداد را به مبارزه به طلبد. ازاینرو شرایط انقدر تحمل ناپذیر شده است که انسان خویشتن داری چون سلطانی و دیگر زندانیان سیاسی ناگزیر از اعتصاب غذا شده اند.

همبستگى جمهورى خواهان ايران (هجا) با تجليل از مبارزات و ايستادگى تحسين برانگيز سلطانى و حمايت از خواسته هاى او به مقامات قوه قضائيه هشدار مى دهد مسئوليت هر اتفاق ناگوارى كه براى سلطانى و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی که دست به اعتصاب غذا زده اند،پيش بيايد بر عهده مقامات ارشد اين نهاد است كه با عملكرد مخرب خود دادگسترى را به تمامى از عدالت و دادخواهى تهى ساخته اند. همچنین روحانی در خصوص اعمال دوگانه دولت و عملکرد وزارت اطلاعات تحت امرش در نقض حقوق شهروندی باید پاسخگو باشد. قابل قبول نیست که حرف های وی در زمینه رعایت حقوق ملت نه تنها جامه عمل نمی پوشد بلکه نیرو های امنیتی که باید بر اساس وعده های روحانی به مردم عمل کنند، مسیر معکوسی را طی کرده و در خدمت دستگاه سرکوب هستند.
هجا همچنين با درك ملاحظات و دغدغه هاى سلطانى از او مى خواهد كه مراقب وضعيت جسمانى اش باشد. شخصیت های حق طلبى مانند او سرمايه هاى گرانسنگ اجتماعى ايران هستند كه حفظ آنها اهميت بسيار دارد. اميد به آينده روشن كشور و ملت در گرو وجود آنها و مصونيت شان از گزند حوادث و اراده هاى پيدا و پنهان اقتدار گرايان در خاموش كردن صدا هاى آنها است كه به ترفند هاى مختلف اين توطئه شوم را دنبال مى كنند. سلطانى به مسئوليت خود عمل كرده و چراغ آگاهى را روشن كرده است. اكنون صبر و شكيبايى نياز است تا زمان مقتضی براى كنش سياسى و اجتماعى معطوف به تغيير موازنه قوا و زمين گير شدن دستگاه سركوب فرارسد. آن لحظه خجسته نيازمند حضور سرزنده و سالم تمامی مدافعان حقوق انسانی است که تاوان دادخواهی و تلاش برای تحقق عدالت و آزادی را با زندان و حصر پس می دهند تا تكيه گاه هاى استوار وطن در مسير رهايى و بهبود باشند.

هيات اجرائى و سياسى همبستگى جمهورى خواهان ايران

٤ فرودين ١٣٩٧

کانال رسمی تلگرام هجا:

https://goo.gl/ubhMTx

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)