عبدالفتاح سلطانى در روز هاى نوروزى رنج اعتصاب غذا را بر تن رنجور از خشونت و ظلم استبداد دینى متحمل شده تا پیام آور اعتراض به تبعیض نهادینه شده در ساختار قدرت جمهورى اسلامى شود. این وکیل آزاده و شجاع که به خاطر ایستادگى بر ضرورت استقلال دادگسترى ،دفاع از حقوق فعالان سیاسى و مدنى مستقل و مخالفت با تنزل قوه قضائیه به ابزار تحکیم قدرت مطلقه و اختناق و انسداد سیاسى شش سال است به ناحق در زندان بسر مى برد، سلامتش را به خطر انداخته تا علیه فساد نهادینه شده در تاروپود نهاد ولایت فقیه روشنگرى کند. او به درستى فریاد برآورده است که فساد و نظام آپارتاید تا بدانجا گسترده شده است، که محکومان به غارت اموال عمومى ، اختلاس و ثروت اندوزى هاى نامشروع وابسته به محافل قدرت ،حتى در زندان نیز امتیازات ویژه دارند. در نگاه بخش مسلط قدرت زندانیان سیاسى که براى خیر عمومى ، تحقق حقوق شهروندى ، دفاع از آزادى هاى اساسى و بهبود اوضاع میهن و مردم به فداکارى پرداخته و از زندگى شخصى و رفاه خود گذشته اند، باید از تبهکاران و مفسدان بیشتر مجازات شوند و شرایط سخت ترى را در حبس تحمل کنند. سلطانی همچنین اظهار داشته است که وزارت اطلاعات دولت روحانی مجری سخت گیری بر زندانیان سیاسی است و دراعمال تبعیض علیه زندانیان و نقض حقوق آنها مداخله می کند.


اعتصاب غذا آخرین حربه یک زندانى سیاسى است تا با قربانى کردن خود بى عدالتى و بیداد را به مبارزه به طلبد. ازاینرو شرایط انقدر تحمل ناپذیر شده است که انسان خویشتن داری چون سلطانی و دیگر زندانیان سیاسی ناگزیر از اعتصاب غذا شده اند.

همبستگى جمهورى خواهان ایران (هجا) با تجلیل از مبارزات و ایستادگى تحسین برانگیز سلطانى و حمایت از خواسته هاى او به مقامات قوه قضائیه هشدار مى دهد مسئولیت هر اتفاق ناگوارى که براى سلطانى و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی که دست به اعتصاب غذا زده اند،پیش بیاید بر عهده مقامات ارشد این نهاد است که با عملکرد مخرب خود دادگسترى را به تمامى از عدالت و دادخواهى تهى ساخته اند. همچنین روحانی در خصوص اعمال دوگانه دولت و عملکرد وزارت اطلاعات تحت امرش در نقض حقوق شهروندی باید پاسخگو باشد. قابل قبول نیست که حرف های وی در زمینه رعایت حقوق ملت نه تنها جامه عمل نمی پوشد بلکه نیرو های امنیتی که باید بر اساس وعده های روحانی به مردم عمل کنند، مسیر معکوسی را طی کرده و در خدمت دستگاه سرکوب هستند.
هجا همچنین با درک ملاحظات و دغدغه هاى سلطانى از او مى خواهد که مراقب وضعیت جسمانى اش باشد. شخصیت های حق طلبى مانند او سرمایه هاى گرانسنگ اجتماعى ایران هستند که حفظ آنها اهمیت بسیار دارد. امید به آینده روشن کشور و ملت در گرو وجود آنها و مصونیت شان از گزند حوادث و اراده هاى پیدا و پنهان اقتدار گرایان در خاموش کردن صدا هاى آنها است که به ترفند هاى مختلف این توطئه شوم را دنبال مى کنند. سلطانى به مسئولیت خود عمل کرده و چراغ آگاهى را روشن کرده است. اکنون صبر و شکیبایى نیاز است تا زمان مقتضی براى کنش سیاسى و اجتماعى معطوف به تغییر موازنه قوا و زمین گیر شدن دستگاه سرکوب فرارسد. آن لحظه خجسته نیازمند حضور سرزنده و سالم تمامی مدافعان حقوق انسانی است که تاوان دادخواهی و تلاش برای تحقق عدالت و آزادی را با زندان و حصر پس می دهند تا تکیه گاه هاى استوار وطن در مسیر رهایى و بهبود باشند.

هیات اجرائى و سیاسى همبستگى جمهورى خواهان ایران

۴ فرودین ١٣٩٧

کانال رسمی تلگرام هجا:

https://goo.gl/ubhMTx

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com