تقریبا هیچ‌کسی را نمی‌شود پیدا کرد که دوران سخت و تاریکی در زندگی خود نداشته است. زندگی مانند یک جاده پر از فراز و نشیب است و گاهی مواجهه با چالش‌های آن به نظر غیرممکن می‌آید. اکنون که مشغول خواندن این نوشته هستید و در موقعیت دشواری قرار دارید، شاید ادامه این نوشتار بتواند تغییری در دیدگاه شما نسبت به موقعیت سختی که در آن هستید بدهد.

لازم نیست همیشه چرایی ایجاد مشکل را بفهمید تا برای حل آن اقدام کنید. اغلب مردم معتقد هستند که ضروری است تا قبل از ایجاد تغییر در زندگی حتماً ریشه‌ی مشکل را درک کنند. این دیالوگ “اگر فقط می‌دانستم که چرا من اینقدر … هستم، آن موقع می‌توانستم خود را تغییر دهم.” متاسفانه حقیقت ندارد. درک ریشه مشکل همیشه برابر با ایجاد تغییر اتوماتیک نیست.

قسمت اعظم انرژی و وقت خود را صرف حل مشکل کنید نه اینکه بیشتر وقت خود را روی غر زدن و نالیدن بگذارید. حقیقت این است که غر زدن به خاطر مشکلات آسان است اما کمکی نمی‌کند. زمان و انرژی خود را صرف امتحان کردن راه‌حل‌های متفاوت برای مشکلتان کنید.

شما ممکن است فکر کنید که همیشه ناراحت و افسرده و غمگین هستید اما شاید این فکر شما تنها به این خاطر است که اوقات غم را مرتباً برای خود یادآوری می‌کنید اما اوقات شادی را خیر! تلاش کنید تا به لبخندهای کوچکی که در طول روز می‌زنید یا احساسات مثبتی که تجربه می‌کنید هم توجه کنید. هرقدر هم که ناچیز باشند به آنها توجه کنید و حضورشان را به رسمیت بشناسید.

مشکلات، هویت شما را تعریف نمی‌کنند. درست است که شما مسئول انتخاب‌هایتان در زندگی هستید و عواقب آن‎‌ها را هم باید قبول کنید اما این عواقب اساس هویت شما را تعریف نمی‌کنند. اجازه ندهید مشکلاتتان شما را تعریف کنند. ورشکست شده‌اید؟ در شرف جدایی هستید؟ با این چالش‌ها روبه‌رو شوید و برای تغییر زندگیتان به سمت بهتر شدن اقدام کنید اما اجازه ندهید برچسب‌های ورشکسته و مطلقه هویت شما را تعریف کنند.

اگر کاری که اکنون برای رفع مشکل انجام می‌دهید، نتیجه نمی‌دهد، استراتژی خود را عوض کنید. از نقطه نظر جدیدی به مشکل نگاه کنید و راه حل تازه‌ای را پیدا کنید.

در این میان هرگاه لازم بود کمک مشورتی دریافت کنید. گاهی آنقدر غرق احساسات و مشکلات می‌شویم که برای دیدن تصویر واضح از‌ وضعیت و ایجاد راه‌حل برای برطرف کردن مشکل، نیاز به کمک داریم.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)