سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۴ اسفند ۱۳۹۶: بنا بر گزارش منابع سازمان حقوق بشر ایران، محمد سمیع‌پور، فرماندار پیشین شهرستان فسا، در میان افرادی است که پس از جلسه روز دوازدهم بهمن در باغ شاندیز استهبان، بازداشت و بازجویی شدند. تلاش سازمان حقوق بشر ایران برای گفت‌وگو با بستگان محمد سمیع‌پور برای کسب خبر از دلایل بازداشت، نهاد بازداشت‌کننده و زمان احتمالی آزادی او، ناکام ماند. لیکن منابع سازمان گفتند که نیروهای امنیتی وعده آزادی قریب‌الوقوع او را داده بودند؛ امری که ظاهرا هنوز محقق نشده است.

پیشتر سازمان حقوق بشر ایران برای نخستین بار فایل صوتی سخنان حجت‌الاسلام علی خورشیدی، رئیس دادگستری شهرستان استهبان، را که در خطبه‌های نماز جمعه چهارم اسفند استهبان ایراد شد، منتشر کرده بود.

خورشیدی در آن سخنان، با انتقاد از مطرح شدن اعتراض‌ها به حجاب اجباری در جلسه ششمین مجمع عمومی اصلاح‌طلبان استهبان در باغ شاندیز این شهر، گفته بود: «حجاب، حجاب زهرایی‌ست؛ شرع، شرع حضرت زهراست. به این راحتی به دست نیامده که شما بخواهید یک شبه حجاب را تغییر دهید.»

در جلسه مورد اشاره، مسؤولان و فعالان سیاسی استهبان حضور داشتند و به گفته منابع سازمان حقوق بشر ایران، «افرادی در نقد سیاست‌های حکومتی صحبت کردند و حتی اصلاح‌طلبان برگزارکننده را نیز مورد سوال و نقد قرار دادند.»

خورشیدی در سخنرانی روز چهارم اسفند خود، گفته بود که «اگر قرار باشد دو هزار نفر در استهبان حرف‌های ضد نظام و ضد شریعت و ضد دین بزنند، هر دو هزار نفر را بخواهیم بازداشت کنیم، چه باید بکنیم؟» او از هواداران نظام خواست تا «موضع انقلابی» خود را در شبکه‌های اجتماعی روشن کنند، چرا که به گفته او «با هر زندان رفتن یک ضد نظام درست می‌شود.»
او همچنین از قاطعیت دستگاه قضایی سخن به میان آورده و وعده اجرای چهار حکم قطع دست و اجرای روزانه احکام شلاق را داده بود.

به دنبال این سخنان، محمد مباشری، یکی از شرکت‌کنندگان جلسه مجمع عمومی اصلاح‌طلبان استهبان که در نقد حجاب اجباری سخن گفته بود، بازداشت شد. همچنین، کانال تلگرامی سته‌بان با حدود ۱۸۰۰ عضو، وادار شد تا به فعالیت خود خاتمه دهد. گفته می‌شود که افراد دیگری، از جمله امین بذرگر، ریس ستاد حسن روحانی در استهبان در انتخابات ۹۶؛ جعفر جسمانی، معلم بازنشسته؛ علی‌رضا بذرگر و سید رضا حامدی مدیر گروه تلگرامی سته‌بان نیز بازداشت و بازجویی شدند.

محمود امیری مقدم، سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران، در رابطه با تهدید مقام‌های قضایی استهبان به سرکوب و اجرای مجازات‌هایی چون شلاق و قطع دست، گفت: «هدف از اجرای مجازات‌های قرون وسطایی شلاق و قطع عضو در ملاء عام، ایجاد وحشت برای مقابله با اعتراض‌‌های مدنی است. در آستانه اجلاس شورای حقوق بشر، از جامعه جهانی می‌خواهیم که برای جلوگیری از اجرای احکام قرون وسطایی در ملاء عام توسط حکومت ایران اقدام کنند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)