نگران این بودن که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند اگر در اندازه متعادلی باشد، چندان بد نیست. چنین نگرانی سبب می‌شود تا ما از تکرار اشتباهاتی که باعث شرمندگی یا ضرر می‌شوند، جلوگیری کنیم. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که این “نگران فکر مردم بودن” از حد معمول بیشتر شود تا جایی که باعث ایجاد اضطراب در فرد شود و تصمیمات شخصی زندگی‌اش را تحت‌الشعاع قرار دهد.

‌فکر “مردم چه خواهند گفت” در مضرترین حالت خود می‌تواند باعث شود تا فرد خوشی و آرامش زندگی خود و عزیزانش را تنها به خاطر فکر مردم به خطر بیندازد و برای مردم زندگی کند.

جالب است بدانید که مردم به آن اندازه‌ای که ما تصور می‌کنیم، وقت برای قضاوت و بررسی تک‌تک حرکات ما نمی‌گذارند و معمولاً تصور ما بسیار منفی‌تر از چیزی است که در واقعیت رخ می‌دهد.

آنچه ما تصور می‌کنیم دیگران درباره ما فکر می‌کنند، رابطه‌ی قوی‌ دارد با آنچه صدای منتقد درونی ما در مورد خودمان می‌گوید. منظور همان صدای درون ذهنمان است که وقتی با خودمان صحبت می‌کنیم به ما می‌گوید که باید بیشتر همرنگ جماعت باشیم، باید طرز خاصی رفتار کنیم یا لباس بپوشیم تا مورد عشق دیگران قرار بگیریم وگرنه لیاقت دوست داشته شدن را نداریم. درحالی‌که در اغلب موارد ادعاهای این صدای درونی بر اساس مستندات حقیقی نیست.

اگر ما خود را به‌طور ناسالمی قضاوت کنیم، طبیعی است که تصور کنیم دیگران هم همیشه در حال قضاوت کردن ما هستند.

اما چرا انسان‌ها نگران فکر دیگران هستند؟ ما به‌طور طبیعی موجوداتی اجتماعی هستیم و اینکه در چشم دیگران چگونه دیده می‌شویم بخشی از هویت اجتماعی ما است اما همان‌طور که در ابتدا گفتیم اگر این مسئله از حد تعادل خارج شود، به سلامت روان و کیفیت زندگی فرد آسیب‌های جدی می‌زند.

اگر به خاطر حرف مردم رشته تحصیلی، شغل، شریک زندگی، حتی طرز لباس پوشیدن و آرایش کردن و حرف زدن خود را انتخاب کنیم، آن‌وقت چه چیز از ما باقی می‌ماند به‌جز عروسکی که برای خوشایند تماشاگران به هر سازی می‌رقصد و شادی خود را فدای موهومات می‌کند.

ارزش‌های خود را بشناسید. دانستن اینکه چه چیزهایی برایتان مهم است و می‌خواهید چگونه فردی باشید، بسیار کمک می‌کند که نسبت به حرف و فکر مردم بی‌اعتنا باشید زیرا دیگر نیازی به تائید بیرونی ندارید تا احساس معتبر بودن و ارزشمند بودن کنید.

درک کنید که شما نمی‌توانید فکر و دهان مردم را کنترل کنید، آنچه دیگران درباره شما فکر می‌کنند، تصوراتشان از شماست که اغلب هیچ ربطی به خود واقعی شما ندارد و تنها شخصیت خود آن فرد را بازگو می‌کند که چگونه آدمی است! (سکسیست، همجنس‌گرا ستیز، ترنسجندر ستیز، نژادپرست و موارد دیگر).

شما نمی‌توانید همه را ازخودراضی نگه دارید. چنین کاری غیرممکن است پس به‌جای اینکه انرژی و توجه خود را صرف فکر و حرف دیگران کنید آن را صرف رسیدن به آرزوها و اهدافتان کنید. درحالی‌که دیگران با انرژی منفی فکرهایشان درباره شما به روان خود صدمه می‌زنند، از زیبایی‌های زندگی لذت ببرید.

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com