“تصویر بدنی” یا “Body Image” به معنی درک و احساسی است که فرد از زیبایی و میزان جذابیت جنسی بدنش دارد. متأسفانه تعریف مشترک و جامعی از “تصویر بدنی” وجود ندارد اما می‌توان آن را این‌گونه تعریف کرد که طریقه‌ای است که فرد بدن خودش را در آینه یا در ذهنش می‌بیند. این تصویر در واقع ترکیبی از خاطرات، تجربیات، مفروضات و مقایسات یک فرد از ظاهرش و نگرش کلی او نسبت به قد، شکل و وزن خویش می‌باشد.
به دلیل تأثیر شدید رسانه‌های جمعی مانند تلویزیون، اینترنت و مجلات، بسیار اتفاق می‌افتد که به‌خصوص کودکان و نوجوانان با مشکلاتی درزمینهٔ تصویر بدنی خود مواجه شوند. آن‌ها خود را با مدل‌ها و بازیگران مشهوری مقایسه می‌کنند که علاوه بر داشتن بهترین آرایشگر و طراح لباس، معمولاً زیر تیغ جراحی زیبایی هم رفته‌اند و عکس‌هایشان به‌شدت فتوشاپ شده است.

داشتن تصویر بدنی نامناسب و غیرواقعی در فرد باعث کمبود اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس می‌شود و حتی ممکن است سبب شود تا فرد خود را لایق چیزهایی مانند مورد عشق واقع شدن یا موفقیت در زمینه‌های گوناگون زندگی نداند و همچنین می‌تواند باعث مشکلات خوردن از جمله بی‌اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی و یا در موارد شدید باعث آسیب به خود هم شود.
افرادی که بشدت با مشکلات شدید نسبت به تصویر بدن خود دست و پنجه نرم می‌کنند در درجه اول باید برای دریافت کمک به روانشناس و مشاور مراجعه کنند تا با کمک فردی متخصص و آگاه این مسئله را به‌درستی حل کنند.

اغلب ما بر روی چیز‌هایی از بدنمان تمرکز می‌کنیم که دوستشان نداریم مانند نقص‌های ظاهری، تفاوت‌های فیزیکی مثل قد یا وزن یا شکل ظاهری بینی و لب‌ها و به‌طور کل جوری که دوست داشتیم بدن ما باشد اما نیست!
تغییر جهت تمرکزمان به‌گونه‌ای که سبب شود تا نسبت به بدنمان سپاسگزار باشیم، می‌تواند تصویر بدن را بهبود دهد.
در ادامه یک تمرین ساده برای کسانی که مشکلات تصویر بدنی را تجربه می‌کنند را آورده‌ایم.

به جنبه‌هایی از بدن خود فکر کنید که از آن سپاسگزار هستید. این می‌تواند شامل هر چیزی باشد. تلاش کنید حداقل ۵ مورد را که سپاسگزار آن هستید بر روی کاغذ بنویسید. وقت بگذارید و درباره این موارد خوب فکر کنید و آن‌ها را در ذهن خود تصور کنید. سپس برای حداقل سه مورد از آن‌ها یادداشت کنید که چرا خود را سپاسگزار می‌دانید؟
اکنون چه حسی دارید؟ آیا تغییری احساس می‌کنید؟ در تحقیقات انجام شده در زمینه‌ی تصویر بدنی محققان دریافته‌اند که تمرکز بر روی جنبه‌های مثبت بدن باعث کاهش تصویر بد و نادرست از بدنمان می‌شود. البته نباید فراموش کرد که در کنار این تمرین‌ها این وظیفه‌ی همه افراد جامعه است تا بر روی نگاهی که رسانه‌ و فرهنگ‌ عام به‌غلط به افراد اجبار می‌کند که ظاهر فیزیکی آن‌ها باید به شکل خاصی باشد تا مورد قبول واقع شوند یا حتی سالم تصور شوند، کار کنند و آن را تغییر دهند.

راههای ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)