سازمان حقوق بشر ایران؛ چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶: به دنبال حملات شدید لفظی علیه منتقدان و مخالفان در خطبه‌های نماز جمعه چهارم اسفند شهرستان استهبان، یکی از فعالان سیاسی و مدنی این شهرستان به دست نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد.

به دنبال سخنان امام جمعه و رئیس دادگستری شهرستان استهبان در نماز جمعه روز چهارم اسفند، محمد مباشری که از به عنوان فعال مدنی و سیاسی یاد می‌شود، بازداشت شد.

یک منبع مطلع، به سازمان حقوق بشر ایران گفت که روز ۱۲ بهمن جلسه‌ ششمین مجمع عمومی اصلاح‌طلبان استهبان با موضوع «تحلیل مسائل گذشته و هم‌اندیشی برنامه‌های آتی» در مکانی به نام باغ شاندیز در این شهرستان برگزار شد و در آن مسؤولان و فعالان سیاسی استهبان حضور داشتند. در این جلسه، «افرادی در نقد سیاست‌های حکومتی صحبت کردند و حتی اصلاح‌طلبان برگزارکننده را نیز مورد سوال و نقد قرار دادند.» محمد مباشری از سخنرانانی بود که در باب حجاب اجباری سخن گفت.

در سخنان امام جمعه و رئیس دادگستری استهبان آمده است که بسیاری از مسؤولین شرکت‌کننده، به دفتر امام جمعه رفتند و از این سخنان ابراز برائت کردند. بنا بر اطلاعات به دست آمده، پس از نماز جمعه مذکور، بیش از چهار تن بازداشت شده‌اند اما در حال حاضر تنها نام آقای مباشری رسانه‌ای شده است.

طبق گزارش روز چهارم اسفند سازمان حقوق بشر ایران، حجت‌الاسلام علی خورشیدی، رئیس دادگستری استهبان در سخنان خود گفته بود: «حجاب، حجاب زهرایی‌ست؛ شرع، شرع حضرت زهراست. به این راحتی به دست نیامده که شما بخواهید یک شبه حجاب را تغییر دهید… برخورد دستگاه قضا را عرض کنم. قرار نیست دستگاه قضایی با هر موردی برخورد کند. اگر قرار باشد دو هزار نفر در استهبان حرف‌های ضد نظام و ضد شریعت و ضد دین بزنند، هر دو هزار نفر را بخواهیم بازداشت کنیم، چه باید بکنیم؟»
وی افزود: «خیلی از شما در بعضی از این کانال‌های تلگرامی و واتس‌اپ و فضای مجازی عضو هستید، چرا سکوت می‌کنید؟ چرا همانجا جواب نمی‌دهید؟ چرا موضع انقلابی خود را اعلام نمی‌کنید؟ انتظار دارید فقط دستگاه قضا بگیرد و بببندد و ضد نظام درست کند؟ با هر زندان رفتن یک ضد نظام درست می‌شود. آیا شما نمی‌توانید از باب امر به معروف و نهی از منکر تذکر بدهید؟ چرا! شما وظیفه دارید.»

گفتنی است که پس از این سخنان، کانال تلگرامی سته‌بان با حدود ۱۸۰۰ عضو، وادار شد تا به فعالیت خود خاتمه دهد.

محمود امیری مقدم، سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران، در مورد تهدید علی خورشیدی به اجرای چهار حکم قطع دست و اجرای روزانه‌ی شلاق، گفته است: «هدف از اجرای مجازات‌های قرون وسطایی شلاق و قطع عضو در ملاء عام، ایجاد وحشت برای مقابله با اعتراض‌‌های مدنی است. در آستانه اجلاس شورای حقوق بشر، از جامعه جهانی می‌خواهیم که برای جلوگیری از اجرای احکام قرون وسطایی در ملاء عام توسط حکومت ایران اقدام کنند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)