سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ اسفند ۱۳۹۶: رئیس پلیس پایتخت امروز گفت که امیدوار است راننده اتوبوسی که روز سی‌ام بهمن در خیابان پاسداران تهران با زیر گرفتن مأموران یگان امداد فرماندهی انتظامی تهران، باعث مرگ سه تن از آنان شد، «تا قبل از عید» اعدام شود.

سازمان حقوق بشر ایران این اظهارات را که نشانگر عدم التزام به تشریفات قانونی محاکمه متهمان و استفاده از اعدام به عنوان ابزاری برای کنترل مردم است، به شدت محکوم می‌کند.

محمود امیری‌مقدم، سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفت: «اظهارات این مقام انتظامی ایران، به خوبی نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان ابزاری برای اشاعه هراس در جامعه استفاده می‌کند. از سوی دیگر، چنین اظهاراتی ضعف فاحش در روند دادرسی در سیستم قضایی ایران را به خوبی آشکار می‌کنند؛ روندی که طبق آن، حتی قبل از آن‌که متهم امکان دفاع از خود را داشته باشد، مجازات او مشخص شده است.»

سخن‌گوی سازمان حقوق بشر ایران افزود: «اصرار بر استفاده از مجازات اعدام، شانه خالی کردن از نقشی است که حکومت باید به طور سازنده برای ایجاد امنیت در جامعه ایفا کند. مسؤولان ایرانی به جای بالا بردن امنیت شهروندان و پیدا کردن راه حل معضلاتی مانند قاچاق مواد مخدر و جرایم خشونت‌بار مانند قتل، از اعدام استفاده می‌کنند. امری که به نوبه خود به ترویج خشونت در جامعه می‌انجامد.»

او همچنین به آمار سالانه بیش از سه‌هزار قتل در ایران اشاره کرد و گفت که ثابت شده است اجرای مجازات اعدام هرگز نقش پیش‌گیرانه نداشته است.

گفتنی است که به گزارش خبرگزاری فارس، سردار حسین رحیمی روز نهم اسفند گفت که امیدوار است «با هماهنگی با دستگاه قضایی و برای التیام خانواده‌های شهدای حادثه خیابان پاسداران»، راننده اتوبوسی که با زیر گرفتن مأموران یگان امداد فرماندهی انتظامی تهران، باعث مرگ سه تن از آنان شد، «تا قبل از عید» اعدام شود. این بدان معناست که بین جرم انتسابی و اجرای مجازات اعدام، کمتر از یک ماه فاصله خواهد بود.

در جریان سرکوب تحصن دراویش سلسله نعمت‌اللهی گنابادی در سی‌ام بهمن ماه ۱۳۹۶ مقابل کلانتری ۱۰۲ پاسداران، درگیری شدیدی میان مأموران انتظامی و دراویش روی داد که طی آن صدها تن از دراویش بازداشت شدند و دست‌کم یکی از آنان در زمان بازداشت، جان باخت. همچنین یک اتوبوس با زیر گرفتن مأموران انتظامی، باعث کشته‌شدن سه تن از آنان شد. منابع خبری جمهوری اسلامی نام راننده اتوبوس را یاور محمد ثلاث اعلام کردند و مصاحبه‌ای تلویزیونی از او در صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد که روی تخت بیمارستان و با سر و صورت زخمی، مسوؤلیت حمله را بر عهده گرفته بود.

شایان ذکر است که برخی از دراویش گنابادی حاضر در محل درگیری‌ها، با انکار نقش محمد ثلاث در رانندگی اتوبوس مهاجم، گفته بودند که او پیش از حملهٔ اتوبوس به نیروهای انتظامی بازداشت شده بود. امری که صحت و سقم آن با توجه به بازداشت این منابع، تا کنون مشخص نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)