ما در جهانی زندگی می‌کنیم که تفاوت‌های زیادی بین مردم وجود دارد، اما با ذهنی باز و قدردانی از مشارکت هر فرد در این دنیا، می‌توانیم روابط و جامعه‌مان را تقویت کنیم.

بدون توجه به اینکه سطح یک سازمان یا سِمَت یک فرد چقدر مهم باشد، اگر احترام متقابل و قدردانی صادقانه در روابط وجود نداشته باشد، سازمان یا شبکه ارتباطی این افراد می‌تواند به سرعت شکست بخورد.

برخلاف تصور عموم چیزی که باعث حفظ و تقویت روابط می‌شود، کامل بودن افراد یا باهوش‌تر بودن آن‌ها نیست بلکه قدردانی از یکدیگر و احترام متقابل عامل اصلی است.

اگر می‌خواهید روابط خود را بهبود ببخشید، چه در کسب و کار و چه در زندگی شخصی، این پنج راه آسان را برای نشان دادن قدردانی و احترام به دیگران به کار بگیرید:

⚫️ گوش کردن.

بنظر بسیار آسان است. اما یادگیری و حرفه‌ای شدن در آن به صورت واقعی و موثر، می‌تواند دشوار باشد. اگر می‌خواهید شخصی بداند که به او احترام می‌گذارید پس واقعا به او گوش دهید. به چشمانش نگاه کنید. گوشی یا کتاب خود را کنار بگذارید و هرگاه لازم است در رابطه با موضوع مکالمه سوال کنید یا بازخورد ارائه دهید.

⚫️ تشویق کردن.

اگر تابه حال روز بدی را تجربه کرده باشید پس حتما قدرت و تاثیر “تشویق شدن” را درک می‌کنید. هرکسی لحظات سختی را تجربه کرده است که نیاز دارد شخص دیگری به او بگوید: “نگران نباش! اوضاع درست می‌شود.” ممکن است این کار در آن لحظه چیز خاصی نباشد اما این شخص به یاد خواهد ‌آورد که شما به احساسات و راحتی خیال او علاقه نشان داده‌اید و برایش وقت گذاشته‌اید. یک لبخند و کلمه پرشور واقعا می‌تواند روز کسی را بسازد.

⚫️ تبریک گفتن.

اگر کسی کار یا مسئولیتی را خوب انجام داده، یا در زمینه‌ای موفق شده به او تبریک بگوئید. به خصوص در محیط‌های کاری، کارکنان سخت‌تر کار خواهند کرد و شادتر خواهند بود وقتی بدانند که رئیسشان قدردان زحمات آن‌ها است. همین‌طور در روابط فردی، وقتی کسی می‌بیند که تلاش‌هایش به چشم می‌آیند سرشار از انرژی مثبت و شادی می‌شود.

⚫️ کمک کردن

اگر دوست یا همکاری را در وضعیت بغرنجی یافتید، اگر می‌توانید به او کمک کنید. نه اینکه از سر دلسوزی کارها و وظایفش را برایش انجام دهید بلکه کمی وقت بگذارید و او را راهنمایی کنید. اگر این فرد قبلا در موقعیت سختی به شما کمک کرده، شما هم می‌توانید با در کنار او بودن، برایش جبران کنید و اینگونه به روشی مناسب قدردانی و احترام خود را نیز به او نشان دهید.

⚫️ تشکر کنید.

تشکر کردن یک مسئله اخلاقی و معمول به نظر می‌آید اما بسیاری از افراد فراموش می‌کنند تشکر کنند یا حداقل چگونه با خلوص نیت تشکر کردن را فراموش می‌کنند. تشکرکردن از دیگران می‌تواند به سادگی یک عبارت کوتاه “متشکرم” یا “ممنونم” باشد یا حتی خرید هدیه‌ای ساده و کوچک اما اگر این عمل با خلوص نیت و صادقانه انجام نشود، فایده‌ای ندارد. شما نباید از روی اجبار یا عادت تشکر کنید بلکه واقعا باید در تشکر کردن خود صداقت داشته باشید. شک نکنید زبان بدن و لحن شما در هنگام تشکر کردن احساسات شما را فاش می‌کند. اطمینان حاصل کنید که مردم می‌دانند که شما قدردان آن‌ها و اقداماتشان هستید.

با فشارهای روزانه بر همه ما، اغلب فرصتهای تشویق افرادی که با آن‌ها هستیم را نادیده می‌گیریم. وقت بگذارید تا قدردانی و تشکر خود را نشان دهید. این کار نه تنها باعث می‌شود دیگران احساس بهتری داشته باشند، بلکه شما هم احساس رضایتمندی بیشتری در زندگی خواهید کرد.

برگرفته از

#مرکز_مشاوره_رنگین_کمانی را در دیگر شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پیامک در تلگرام

کانال تلگرام

اینستاگرام

فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com